By Mike Clark

Dec. 8 tourney results

| No Comments | No TrackBacks

Here are Dec. 8 tournament results reported to the Sun-Times. Coaches, please email brackets to preps@suntimes.com or fax them to (312) 321-0122.

DOWNERS SOUTH

1. Downers Grove South 259.5, 2. Bartlett 207.5, 3. Boylan 201.5, 4. Bolingbrook 200, 5. Wauconda 186.5, 6. Bloom 184.5, 7. Ridgewood 116.5, 8. East Aurora 106, 9. Curie 97.

Championship

106: Sean Barelli (Boylan) p. Raekwon Williams (Bloom) 1:47. 113: Milan Patel (Boylan) p. Connor Johnson (Bartlett) 5:59. 120: Anthony DiCristofano (Downers South) d. Anthony Ziparro (Bartlett) 5-4. 126: Elijah Bavaro (Bolingbrook) d. Joe Nugent (Downers South) 11-7. 132: Devin Tortorice (Wauconda) d. Haakon Frederiksen (Downers South) 16-4. 138: Sam Karim (Ridgewood) p. Mike Defrancisco (Boylan) 3:12. 145: Sal Annoreno (Bartlett) tech. fall Joe Perez (Ridgewood) 5:32. 152: Toby Lee (Bloom) d. Brian Boyle (Bartlett) 7-6. 160: Dominique Taylor (Bloom) p. Romarro Lamar (Downers South) :37. 170: Ryan Johnson (Boylan) d. Alex Schwickrath (Wauconda) 12-9. 182: Johnnie Foster (Bloom) d. Rob Gagala (Downers South) 3-1. 195: David Opare-Addo (Bolingbrook) p. Ben Wiley (Bartlett) 2:38. 220: Nate Megiara (Wauconda) p. Ribert Barry (Downers South) 3:25. 285: Mike Hobbs (Downers South) p. Dan Navarro (Bolingbrook) 3:09.

HOFFMAN ESTATES

1. Lincoln-Way Central 222, 2. Libertyville 211.5, 3. Notre Dame 165, 4. New Trier 164.5, 5. Naperville Central 161.5, 6. Geneva 97, 7. Elgin 96, 8. Streamwood 35, 9. Hoffman Estates 34, 10. South Elgin 31, 11. Plainfield North 28.

Championship

106: Jeffrey Morrow (Elgin) d. Chris Sommers (Notre Dame) 10-0. 113: Zachary McCullough (Elgin) d. jimmy Gallardo (Notre Dame) 7-5. 120: MJ Pritchard (New Trier) d. Brad Martens (Geneva) 4-3. 126: Alex Curtis (Streamwood) d. Noah Strong (Libertyville) 11-4. 132: Chris Alcock (New Trier) d. Ben Williamson (Naperville Central) 10-4. 138: Joey Gunther (Libertyville) d. Robbie Mikenis (LW Central) 5-2. 145: Roark Whittington (Notre Dame) d. Nick Andrews (Libertyville) 6-2. 152: Tyler Schneider (LW Central) d. Austin Pettinato (Libertyville) 6-4. 160: Kayne McCallum (LIbertyville) d. Paul Papoutsis (New Trier) 12-7. 170: Matt Schneider (LW Central) p. Jack Nolan (New Trier) 2:11. 182: Brendan Ditchman (LW Central) 9-5. 195: Ryan Berg (Naperville Central) d. Ritchie Santana (Elgin) 3-2. 220: Luke Roth (Naperville Central) d. Kevin Barbian (Libertyville) 7-2. 285: Chris McDermand (Libertyville) d. Gino Orlandi (Notre Dame) 2-1.

PLANO

1. Sandwich 188.5, 2. Plano 172, 3. Plainfield South 171, 4. Plainfield East 167.5, 5. Gibson City-Melvin-Sibley) 137, 6. Coal City 118, 7. Sterling Newman 117, 8. Peotone 107.5, 9. Rockford Lutheran 81.5, 10. Seneca 74.5, 11. Kelly 67, 12. Winnebago 59, 13. Aurora Central 57.5, 14. Durand 56, 15. Amboy 36, 16. Wheaton Academy 25, 17. Genoa-Kingston 24, 18. Christian Liberty 5.

Championship

106: Miguel Silva (Plainfield South) d. Zach Krause (Plainfield East) 13-4. 113: Cody Minnick (Coal City) d. Cameron Schwing (Gibson City) 7-3. 120: Corey Jurzak (Coal City) d. Jesse Wood (Sandwich) 10-4. 126: Jake Snow (Newman) d. Casey Brown (Coal City) 4-2. 132: Sage Friese (Seneca) p. Brandon Ahlgrim (Newman) 2:26. 138: Gacob Lenox (Durand) 8-3. 145: Brady Rude (Newman) d. Patrick Crothers (Sandwich) 10-3. 152: Rigo Fraire (Sandwich) p. Alex Budzisz (Wheaton Academy) 3:46. 160: Brian Bahrs (Newman) d. Wes Brown (Plano) 3-2. 170: Dan Saracco (Plainfield South) p. Kody Goberville (Peotone) 5:42. 182: Sean Ward (Winnebago) p. Jake Shubert (Gibson City) :35. 195: Tyler Sebby (Sandwich) p. Mark Crowley (Plainfield South) 1:00. 220: Derrick Maisonet (Plano) d. Brandon Webb (Seneca) 9-3. 285: Josh Wallick (Gibson City) p. Eddie Gonzalez (Aurora Central) :30.

WHEELING

1. Sandburg 287, 2. Lake Zurich 138, 3. Wheaton Warrenville South 108.5, 4. Stevenson 104, 5. Maine West 100, 6. Wheeling 83, 7. Lane 80, 8. Grayslake Central 19, 9. St. Laurence 8.

Championship

106: Christian Robertson (Sandburg) p. Ciaran McCarthy (Lane) 4:22. 113: Jim Pellegrino (Sandburg) p. David Rodriguez (Wheeling) :57. 120: Jerry Nigro (Lake Zurich) p. Adeel Afshar (Maine West) 6-3. 126: Jake Vales (Sandburg) d. Johnny McCarthy (Lane) 6-4. 132: Gresh Henderson (Lake Zurich) d. Brian Krasowski (Sandburg) 9-0. 138: John Pellegrino (Sandburg) d. Brandon Arteaga (Lake Zurich) 7-2. 145: Alante Walker (Sandburg) d. Ramond King (Wheaton Warrenville South) 12-4. 152: Justin Weber (Stevenson) d. Mitch Cook (Sandburg) 3-1 OT. 160: CJ Brucki (Sandburg) d. Sean Lynch (Lake Zurich) 13-2. 170: Colin Holler (Sandburg) p. Ian Burns (Stevenson) 1:45. 182: Chris Pajak (Sandburg) d. Alex Zurawski (Lake Zurich) 11-1. 195: Ricky Robertson (Sandburg) p. Ned Valtchev (Stevenson) :34. 220: Bill Gore (Sandburg) p. Seth Harris (Stevenson) 1:30. 285: Robert Boyde (Sandburg) d. Jamie Marquez (Maine West) 11-4.

No TrackBacks

TrackBack URL: http://blogs.suntimes.com/cgi-bin/mt-tb.cgi/52519

Leave a comment

About this Entry

This page contains a single entry by Mike Clark published on December 8, 2012 9:12 PM.

Dec. 8 dual results was the previous entry in this blog.

Bajenski tourney pairings set is the next entry in this blog.

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.