By Pat Brozynski

Glenbard West joins national rankings after strong showing at Autumnfest

| No Comments | No TrackBacks

Thumbnail image for Thumbnail image for gwvbteamphotowithbell.jpgGlenbard West will try to advance to next week's Class 4A sectional at Geneva when it plays Schaumburg Thursday at 6:00 p.m. at West Chicago.


Mother McAuley moved up to No. 7 in Prepvolleyball.com's latest Century Club National Rankings after briefly falling to No. 10 following its loss to Assumption (Louisville, Ky.) in the finals of the Asics Challenge.

St. James (39-0) of Lenexa, Kansas, which is shooting for its sixth consecutive state title, retained its hold on the No. 1 ranking after winning the Michelle Smith Volleyball Tournament at St. Thomas Aquinas behind sophomore middle Audriana Fitzmorris.

St. Francis moved up two spots to No. 15, Plainfield North jumped up five spots to No. 55 and Glenbard West checked in at No. 74 after going unranked most of the season. Naperville North was the final Illinois entry at No. 88, up four spots from the previous rankings.

Two-time defending state champion Benet, which had been No. 74, dropped out of the rankings after its poor showing at Glenbard East's Autumnfest.

Teams on the bubble included Benet, Bloomington, Rockford Boylan, Breese Central, Breese Mater Dei, Crystal Lake Central, Crystal Lake South, Dakota, Dekalb, Edwardsville, Geneva, Keith Country Day, Lake Zurich, Lincoln-Way Central, Lincoln-Way East, Marist, Montini, Nazareth, New Trier, Sandburg, Springfield, St. Charles East, St. Charles North, Stevenson and Waubonsie Valley.

***

Minooka eliminated Moline, which had reached the Class AA quarterfinals in 2002, 25-21, 28-26 in a Class 4A regional semifinal at Ottawa.

Skyler Day had 10 kills and seven digs, Ginger Perinar had nine kills and three aces, Gabriella Shepherd had 11 digs, Kelly Clucas added 14 assists and Megan Bauer had 11 assists for Minooka (21-11), which will face Rock Island in the regional championship match Thursday.

"What a competitive match," Minooka coach Chris Hoelscher said. "Moline kept coming after us, but I am proud of the way we answered the challenge and competed hard the whole match. Brenna Perinar came out of a time out and shut down their big middle to put an end to the wild and woolly second game."

***

IC Catholic Prep (30-6) got off to a good start in its quest to win Jean Field's first state title since 1984 and reach the state finals for the first time since a third-place finish in 1989.

The Knights defeated Aurora Christian in the semifinal round of the Class 2A regional at Aurora Christian, 25-16, 25-9, to advance to the finals against Westmont. Delaney D'Amore led IC Prep with 11 kills and five aces, Rory Manion added five kills, Molly Manion had five digs and Kimmy Martino added 16 assists.

***

A team to watch in 2014 is Oswego East (15-15), which lost 25-16, 25-20 to Plainfield North in the Class 4A regional semifinal at Metea Valley. The Wolves graduate just two players from this year's team - setter Nicole Bertrand and rightside Ashlee Wiliams.

Back for coach Adam Thurlwell will be junior outside hitter Kelly Bertrand, who lit up Plainfield North for 11 kills Tuesday, junior libero Madison Anderson, junior outside hitter Lauren Schultz, freshman rightside Sarah Schultz, and junior middle hitter Rachel Vander Wagen.

"Hopefully. the cohesiveness that this group developed won't go away when we come back in nine months," Thurlwell said. "We have a fantastic libero, we have some girls who can put the ball away, our serve receive has been fantastic all year, and all three of those girls are coming back.

"There's a good chemistry with this group that we're excited for," he added. "At the beginning of this year, we talked about going .500. That would be an OK season. Sure enough, we went .500.

"We also had a five-game winning streak, we beat a ranked team (Plainfield North in an earlier meeting) and a conference champion (Metea Valley)," Thurlwell said.

***

Can Homewood-Flossmoor keep it going?

Fresh off a 25-19, 25-20 win over No. 9 seed Oak Lawn, the eighth-seeded Vikings (24-11) will face No. 1-ranked Mother McAuley Thursday at 6:00 p.m. in the regional final at T.F. North.

Libero Skylar Hildebrand, who had seven digs against Oak Lawn, will be tested in the back row. Candace Tate (five kills vs. Oak Lawn) and Mackenzie Reed (three kills) will have to produce at the net and neutralize McAuley's powerful middles.

***

Still looking for a place to go this tournament season? Here is what's ahead (provided the top seeds win, which, of course, they do occasionally):

Thursday, October 31 (regional finals)

DeKalb vs. Huntley at Rockford Jefferson, 6:00 p.m.
Crystal Lake South vs. Crystal Lake Central at Dundee-Crown, 6:00 p.m.
Benet vs. Lockport at Plainfield East, 6:00 p.m.
Naperville North vs. Plainfield Central at Yorkville, 6:00 p.m.
Waubonsie Valley vs. Wheaton Warrenville South at Bolingbrook, 6:00 p.m.
Plainfield North vs. Metea Valley at Metea Valley, 6:00 p.m.
St. Ignatius vs. Lyons at St. Ignatius, 6:00 p.m.
Downers North vs. Riverside-Brookfield at Proviso West, 6:00 p.m.
Glenbard South vs. Hinsdale Central at Hinsdale South, 6:00 p.m.
Oak Park vs. De La Salle at Reavis, 6:00 p.m.
Sandburg vs. T.F. South at Andrew, 6:00 p.m.
Marist vs. Lincoln-Way East at Marist, 6:00 p.m.
McAuley vs. Homewood-Flossmoor at TF North, 6:00 p.m.
Lincoln-Way North vs. Lincoln-Way Central at Marian, 6:00 p.m.
St. Charles East vs. York at York, 6:00 p.m.
St. Charles North vs. Wheaton North at South Elgin, 6:00 p.m.
Geneva vs. Batavia at Addison Trail, 6:00 p.m.
Glenbard West vs. Schaumburg at West Chicago, 6:00 p.m.
Joliet Catholic vs. Providence at Aurora Central Catholic, 6:00 p.m.
St. Francis vs. Montini at Timothy Christian, 6:00 p.m.


Tuesday, November 5 (sectional semifinals)

DeKalb vs. Warren at Belvidere North, 6:00 p.m.
Boylan vs. Crystal Lake South at Belvidere North, 7:00 p.m.
Lake Zurich vs. Libertyville at Conant, 6:00 p.m.
Carmel vs. Stevenson at Conant, 7:00 p.m.
Benet vs. Waubonsie Valley at Plainfield South, 6:00 p.m.
Naperville North vs. Plainfield North at Plainfield South, 7:00 p.m.
Glenbard South vs. Lyons at Morton, 6:00 p.m.
Downers North vs. De La Salle at Morton, 7:00 p.m.
McAuley vs. Lincoln-Way North at Sandburg, 6:00 p.m.
Sandburg vs. Marist at Sandburg, 7:00 p.m.
Glenbard West vs. Geneva at Geneva, 6:00 p.m.
St. Charles North vs. St. Charles East at Geneva, 7:00 p.m.
New Trier vs. Niles North at New Trier, 6:00 p.m.
Loyola vs. Maine South at New Trier, 7:00 p.m.
Joliet Catholic vs. St. Francis at Coal City, 7:00 p.m.

Thursday, November 7 (sectional finals)

DeKalb vs. Crystal Lake South/Boylan winner at Belvidere North, 7:00 p.m.
Lake Zurich vs. Carmel at Conant, 7:00 p.m.
Benet vs. Plainfield North at Plainfield South, 7:00 p.m.
Glenbard South vs. Downers North at Morton, 7:00 p.m.
McAuley vs. Marist at Sandburg, 7:00 p.m.
Glenbard West vs. St. Charles North at Geneva, 7:00 p.m.
New Trier vs. Loyola at New Trier, 7:00 p.m.
Lincoln-Way West vs. St. Francis at Coal City, 7:00 p.m.

Saturday, November 9 (supersectionals)

DeKalb vs. Crystal Lake South/Boylan winner winner vs. Lake Zurich at Huntley, 6:30 p.m.
Quincy vs. Benet at Normal Community, 1:00 p.m.
Glenbard South vs. McAuley at Lyons, 1:00 p.m.
Glenbard West vs. New Trier at St. Charles East, 7:00 p.m.
St. Francis vs. Chicago Christian at Joliet Catholic, 7:00 p.m.

No TrackBacks

TrackBack URL: http://blogs.suntimes.com/cgi-bin/mt-tb.cgi/58303

Leave a comment

About this Entry

This page contains a single entry by Back Row published on October 30, 2013 7:30 PM.

Timothy Christian prepares to host "Regional of Doom" was the previous entry in this blog.

Mt. Pulaski's Dulle joins Kopec, Rakers with No. 1,000 is the next entry in this blog.

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.