By Pat Brozynski

Can WW South coach Bill Schreier win No. 8?

| No Comments | No TrackBacks

schreier.jpg
Wheaton Warrenville South coach Bill Schreier celebrates his 500th career win with his children at the Richards tournament. Wife Jennifer was behind the camera, of course.

Wheaton Warrenville South coach Bill Schreier won his 500th career match when the Tigers defeated St. Laurence 25-15, 25-9 at the Richards tournament Friday. He is the second coach in Illinois to reach 500 wins (Brother Rice coach Paul Ickes got his 500th earlier this season).

Schreier has one record that may never be broken - seven state championships.

***

Vernon Hills (27-6) went 4-1 Saturday to win its sixth Vernon Hills Cougar Classic championship in seven years.

Vernon Hills bounced back from a loss in its third pool play match Saturday to defeat Glenbard West 25-23, 25-15 in the semifinals and Highland Park 25-21, 25-16 in the title match.

"It was disappointing that we lost our focus so badly in the third pool play match in the morning," Vernon Hills coach Chris Curry said. "The afternoon really belonged to Mike Heinz (19 kills in the semifinal and championship). His passing was spectacular, too, getting us in system all afternoon."

Vernon Hills also got 21 blocks from Lem Turner Saturday, Max Spiglanin added 38 kills and 35 digs, and Dylan DeBoer had a 9-point service run on Game 1 against Highland Park.

Glenbrook South defeated Glenbard West 25-22, 25-14 for third place; St. Patrick defeated West Chicago for fifth; and Illiana Christian defeated Whitney Young 24-26, 26-24, 25-21 for seventh place.

***

Rolling Meadows (26-6) tuned up for its appearance in the Mid-Suburban League championship match at 7:00 p.m. on Wednesday by going 5-0 to win the Fremd invitational Saturday.

Despite resting two starters, Rolling Meadows beat West Aurora 22-25, 25-21, 15-12; South Elgin 25-11, 25-13; Fremd 19-15, 25-20, 15-12; York 25-20, 18-25, 15-13 and Elk Grove 10-25, 27-25, 15-13 in the championship match.

"In the championship match, we lost the first set badly 10-25," Rolling Meadows coach Tim Piatek said. "In the second set, we were down 11-19 after our second timeout. We rallied back to win that set and squeeze it out in the third set. Our younger players and bench really stepped up today to make it a great day."

Matt Kuzniar led Rolling Meadows on the day with 36 kills, Tim Ellis added 35 kills and 14 blocks, and David Sobkowicz had 21 kills and 14 blocks. Peter Nickle had 70 digs.

***

Six-foot-7 junior outside hitter David Wieczorek had 21 kills to lead Loyola (24-3) to an 18-25, 25-23, 25-16 victory over Deerfield as the Ramblers won the Evanston Spring Fling tournament on Saturday.

Loyola defeated Evanston 25-17, 25-18 in the semifinals behind Wieczorek's nine kills and a combined 24 assists by Jack Talaga and James McCabe. Collin Merk added 13 digs in the championship match.

***

Nominations are now open for the first Illinois High School Volleyball Coaches Association (IHSVCA) and Illinois Center for Broadcasting Boys All-Star Volleyball Game on Monday, June 3 at Brother Rice High School in Chicago.

Head coaches making nominations for senior players only (IHSA by-law) must be members of the IHSVCA. Coaches are asked to submit the player's name and statistics to Bill Schreier at Wheaton-Warrenville South at william.schreier@cusd200.org by the end of the school day Friday, May 17.

For more information on the game, contact Brother Paul Ickes at Brother Rice at pickes@brrice.org or go to www.leaguelineup.com/ihsvca.

***

Making your state tournament plans?

Here is a day-by-day schedule of every match in the Chicago area. The schedule assumes that the top seeds will win every match (of course, we know that doesn't ALWAYS happen). But if the state tournament plays out as seeded, this is how it will look:

Monday, May 20

Lockport vs. Plainfield South at Joliet Central, 5:30 p.m.
Plainfield Central vs. Joliet Central at Joliet Central, 6:30 p.m.
Joliet Catholic vs. Joliet West at Joliet Central, 7:30 p.m.
Bolingbrook vs. Oswego East at Bolingbrook, 5:30 p.m.
Plainfield North vs. Romeoville at Bolingbrook, 6:30 p.m.
Oswego vs. Lemont at Bolingbrook, 7:30 p.m.
Oak Forest vs. Bridgeview (Universal) at Brother Rice, 6:30 p.m.
Oak Lawn v. Thornton Fractional North at Brother Rice, 7:30 p.m.
Homewood-Flossmoor vs. Marian Catholic at Marian Catholic, 4:30 p.m.
Shepard vs. Illiana Christian at Lincoln-Way Central, 6:30 p.m.
Lincoln-Way West vs. Corliss at Lincoln-Way Central, 7:30 p.m.
Eisenhower vs. Ag Science at Sandburg, 6:30 p.m.
Andrew vs. Washington at Sandburg, 7:30 p.m.
Notre Dame vs. St. Gregory at Senn, 6:30 p.m.
Wheeling vs. Senn at Senn, 7:30 p.m.
Maine West vs. Amundsen at Loyola, 6:30 p.m.
Niles North vs. Northfield Christian at Loyola, 7:30 p.m.
Von Steuben vs. Taft at Maine South, 7:00 p.m.
Maine East vs. Northside Prep at Hersey, 6:30 p.m.
Evanston vs. Chicago Northtown at Hersey, 7:30 p.m.
Alcott vs. Clemente at St. Patrick, 6:30 p.m.
Schurz vs. Jones at St. Patrick, 7:30 p.m.
Prosser vs. Holy Trinity at Westinghouse, 7:00 p.m.
Steinmetz vs. Gordon Tech at Gordon Tech, 6:30 p.m.
Lincoln Park vs. Raby at Gordon Tech, 7:30 p.m.
Ogden vs. Foreman at Latin, 6:30 p.m.
North Grand vs. Lake View at Latin, 7:30 p.m.
Naperville Central vs. West Aurora at Downers Grove South, 4:30 p.m.
Willowbrook vs. IMSA at Downers Grove South, 5:30 p.m.
Waubonsie Valley vs. Proviso West at Waubonsie Valley, 6:00 p.m.
Wheaton Warrenville South vs. Proviso East at Waubonsie Valley, 7:00 p.m.
Hinsdale South vs. Nazareth at Benet, 6:30 p.m.
Benet vs. St. Joseph at Benet, 7:30 p.m.
Riverside-Brookfield vs. Hinsdale Central at Glenbard East, 5:30 p.m.
Metea Valley vs. Montini at Glenbard East, 6:30 p.m.
Libertyville vs. Waukegan at Highland Park, 7:30 p.m.
Lake Forest vs. Chicagoland Jewish at Vernon Hills, 5:30 p.m.
Lakes vs. North Chicago at Vernon Hills, 6:30 p.m.
Lake Zurich vs. Antioch at Lake Zurich, 6:30 p.m.
Zion-Benton vs. Cristo-Rey St. Martin at Lake Zurich, 7:30 p.m.
Fremd vs. Grant at Warren, 6:30 p.m.
Carmel vs. Rockford Lutheran at Warren, 7:30 p.m.
Little Village vs. Gage Park at Little Village, 6:00 p.m.
Cristo Rey vs. Farragut at Cristo Rey, 7:00 p.m.
Curie vs. Hyde Park at Reavis, 5:30 p.m.
Bronzeville Military Academy vs. Hubbard at Fenwick, 7:00 p.m.
Hoffman Estates vs. Streamwood at Geneva, 7:00 p.m.
York vs. Larkin at Rolling Meadows, 6:30 p.m.
St. Charles East vs. Conant at Rolling Meadows, 7:30 p.m.
Schaumburg vs. St. Edward at South Elgin, 6:30 p.m.
South Elgin vs. Fenton at South Elgin, 7:30 p.m.
Bartlett vs. Elgin at Lake Park, 6:30 p.m.
West Chicago vs. Westminster Christian at Lake Park, 7:30 p.m.

Tuesday, May 21

Minooka vs. Lockport at Joliet Central, 6:30 p.m.
Plainfield Central vs. Joliet Catholic at Joliet Central, 7:30 p.m.
Plainfield East vs. Bolingbrook at Bolingbrook, 5:30 p.m.
Plainfield North vs. Oswego at Bolingbrook, 6:30 p.m.
Brother Rice vs. Oak Forest at Brother Rice, 4:30 p.m.
Marist vs. Oak Lawn at Brother Rice, 5:30 p.m.
Stagg vs. Providence at Marian Catholic, 4:00 p.m.
Lincoln-Way East vs. Homewood-Flossmoor at Marian Catholic, 5:00 p.m.
Lincoln-Way North vs. Shepard at Lincoln-Way Central, 6:30 p.m.
Lincoln-Way Central vs. Lincoln-Way West at Lincoln-Way Central, 7:30 p.m.
Sandburg vs. Eisenhower at Sandburg, 6:30 p.m.
Richards vs. Andrew at Sandburg, 7:30 p.m.
Glenbrook South vs. Notre Dame at Senn, 6:30 p.m.
Niles West vs. Wheeling at Senn, 7:30 p.m.
Loyola vs. Maine West at Loyola, 6:30 p.m.
St. Viator vs. Niles North at Loyola, 7:30 p.m.
New Trier vs. Von Steuben at Maine South, 6:30 p.m.
Maine South vs. Prospect at Maine South, 7:30 p.m.
Glenbrook North vs. Maine East at Hersey, 6:30 p.m.
Hersey vs. Evanston at Hersey, 7:30 p.m.
St. Patrick vs. Alcott at St. Patrick, 4:30 p.m.
St. Ignatius vs. Schurz at St. Patrick, 5:30 p.m.
Payton vs. Prosser at Westinghouse, 6:30 p.m.
Leyden vs. Westinghouse at Westinghouse, 7:30 p.m.
Whitney Young vs. Steinmetz at Gordon Tech, 6:30 p.m.
Lane vs. Lincoln Park at Gordon Tech, 7:30 p.m.
Kelvyn Park vs. Ogden at Latin, 6:30 p.m.
Latin vs. North Grand at Latin, 7:30 p.m.
Glenbard West vs. Willowbrook at Downers Grove South, 6:00 p.m.
Downers Grove South vs. Naperville Central at Downers Grove South, 7:00 p.m.
St. Francis vs. Waubonsie Valley at Waubonsie Valley, 6:00 p.m.
Downers Grove North vs. WW South at Waubonsie Valley, 7:00 p.m.
Lyons vs. Hinsdale South at Benet, 6:30 p.m.
Naperville North vs. Benet at Benet, 7:30 p.m.
Neuqua Valley vs. Riverside-Brookfield at Glenbard East, 6:30 p.m.
Glenbard East vs. Metea Valley at Glenbard East, 6:30 p.m.
Stevenson vs. Libertyville at Highland Park, 6:30 p.m.
Buffalo Grove vs. Highland Park at Highland Park, 7:30 p.m.
Vernon Hills vs. Lake Forest at Vernon Hills, 5:30 p.m.
Palatine vs. Lakes at Vernon Hills, 6:30 p.m.
Deerfield vs. Lake Zurich at Lake Zurich, 6:30 p.m.
Mundelein vs. Zion-Benton at Lake Zurich, 7:30 p.m.
Barrington vs. Fremd at Warren, 6:30 p.m.
Warren vs. Carmel at Warren, 7:30 p.m.
St. Rita vs. Little Village at Little Village, 5:30 p.m.
DeLaSalle vs. Hancock at Little Village, 6:30 p.m.
Oak Park vs. Cristo Rey at Cristo Rey, 6:30 p.m.
Argo vs. St. Laurence at Cristo Rey, 7:30 p.m.
Morton vs. Curie at Reavis, 5:30 p.m.
Reavis vs. Simeon at Reavis, 6:30 p.m.
Mt. Carmel vs. Bronzeville at Fenwick, 6:30 p.m.
Fenwick vs. Lindblom at Fenwick, 7:30 p.m.
St. Charles North vs. Hoffman Estates at Geneva, 6:30 p.m.
Geneva vs. Addison Trail at Geneva, 7:30 p.m.
Rolling Meadows vs. York at Rolling Meadows, 6:30 p.m.
Wheaton Academy vs. St. Charles East at Rolling Meadows, 7:30 p.m.
Wheaton North vs. Schaumburg at South Elgin, 6:30 p.m.
Glenbard North vs. South Elgin at South Elgin, 7:30 p.m.
Lake Park vs. Bartlett at Lake Park, 6:30 p.m.
Elk Grove vs. West Chicago at Lake Park, 7:30 p.m.

Wednesday, May 22

Minooka vs. Plainfield Central at Joliet Central, 7:00 p.m.
Plainfield East vs. Plainfield North at Bolingbrook, 6:00 p.m.
Brother Rice vs. Marist at Brother Rice, 7:00 p.m.
Lincoln-Way East vs. Stagg at Marian Catholic, 7:00 p.m.
Lincoln-Way North vs. Lincoln-Way Central at Lincoln-Way Central, 7:00 p.m.
Sandburg vs. Richards at Sandburg, 7:00 p.m.
Glenbrook South vs. Niles West at Senn, 7:00 p.m.
Loyola vs. St. Viator at Loyola, 7:00 p.m.
New Trier vs. Maine South at Maine South, 7:00 p.m.
Glenbrook North vs. Hersey at Hersey, 7:00 p.m.
St. Patrick vs. St. Ignatius at St. Patrick, 7:00 p.m.
Payton vs. Leyden at Westinghouse, 7:00 p.m.
Whitney Young vs. Lane at Gordon Tech, 7:00 p.m.
Kelvyn Park vs. Latin at Latin, 7:00 p.m.
Glenbard West vs. Downers Grove South at Downers Grove South, 6:00 p.m.
St. Francis vs. Downers Grove North at Waubonsie Valley, 6:00 p.m.
Lyons vs. Naperville North at Benet, 7:00 p.m.
Neuqua Valley vs. Glenbard East at Glenbard East, 6:00 p.m.
Stevenson vs. Buffalo Grove at Highland Park, 7:00 p.m.
Vernon Hills vs. Palatine at Vernon Hills, 6:00 p.m.
Deerfield vs. Mundelein at Lake Zurich, 7:00 p.m.
Barrington vs. Warren at Warren, 7:00 p.m.
St. Rita vs. DeLaSalle at Little Village, 6:00 p.m.
Oak Park vs. Argo at Cristo Rey, 7:00 p.m.
Morton vs. Reavis at Reavis, 6:00 p.m.
Mt. Carmel vs. Fenwick at Fenwick, 7:00 p.m.
St. Charles North vs. Geneva at Geneva, 7:00 p.m.
Rolling Meadows vs. Wheaton Academy at Rolling Meadows, 7:00 p.m.
Wheaton North vs. Glenbard North at South Elgin, 7:00 p.m.
Lake Park vs. Elk Grove at Lake Park, 7:00 p.m.

Friday, May 24

Minooka vs. Plainfield East at O'Fallon, 7:30 p.m.
Brother Rice vs. Lincoln-Way East at Andrew, 6:00 p.m.
Lincoln-Way North vs. Sandburg at Andrew, 7:00 p.m.
New Trier vs. Glenbrook South at Niles West, 5:00 p.m.
Glenbrook North vs. Loyola at Niles West, 6:30 p.m.
Payton vs. Kelvyn Park at Whitney Young, 6:30 p.m.
Whitney Young vs. St. Patrick at Whitney Young, 7:30 p.m.
Lyons vs. Glenbard West at Proviso West, 6:30 p.m.
Neuqua Valley vs. St. Francis at Proviso West, 7:30 p.m.
Stevenson vs. Vernon Hills at Antioch, 6:30 p.m.
Deerfield vs. Barrington at Antioch, 7:30 p.m.
Oak Park vs. Morton at St. Rita, 6:30 p.m.
St. Rita vs. Mt. Carmel at St. Rita, 7:30 p.m.
St. Charles North vs. Wheaton North at Bartlett, 6:30 p.m.
Lake Park vs. Rolling Meadows at Bartlett, 7:30 p.m.

Tuesday, May 28

Minooka vs. O'Fallon at O'Fallon, 7:00 p.m.
Lincoln-Way East vs. Lincoln-Way North at Andrew, 6:00 p.m.
New Trier vs. Glenbrook North at Niles West, 6:00 p.m.
Payton vs. Whitney Young at Whitney Young, 7:00 p.m.
Lyons vs. Neuqua Valley at Proviso West, 7:00 p.m.
Stevenson vs. Deerfield at Antioch, 7:00 p.m.
Oak Park vs. St. Rita at St. Rita, 7:00 p.m.
St. Charles North vs. Lake Park at Bartlett, 7:00 p.m.

Friday, May 31 (at Hoffman Estates)

Minooka vs. Lincoln-Way East, 1:00 p.m.
New Trier vs. Payton, 2:00 p.m.
Lyons vs. Stevenson, 5:00 p.m.
Oak Park vs. St. Charles North, 6:00 p.m.

Saturday, June 1 (at Hoffman Estates)

Semifinal, 10:00 a.m.
Semifinal, 11:00 a.m.
Third-place, 4:00 p.m.
Championship, 5:15 p.m.

No TrackBacks

TrackBack URL: http://blogs.suntimes.com/cgi-bin/mt-tb.cgi/57408

Leave a comment

About this Entry

This page contains a single entry by Back Row published on May 12, 2013 9:54 AM.

Road to state is very, very different for these Mustangs was the previous entry in this blog.

No rest for the weary, or in the Vales' household is the next entry in this blog.

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.