Complete list of Grammy nominees

| | Comments (1) | TrackBacks (0)

Here's the full list ...

THE NATIONAL ACADEMY OF RECORDING ARTS & SCIENCES, INC.
Final Nominations List
51st Annual GRAMMY® Awards

For recordings released during the Eligibility Year October 1, 2007 through September 30, 2008


General Field
Category 1 - Record Of The Year
(Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s), if other than the artist.)

• Chasing Pavements
Adele
Eg White, producer; Tom Elmhirst & Steve Price, engineers/mixers
Track from: 19
[XL Recordings/Columbia]

• Viva La Vida
Coldplay
Markus Dravs, Brian Eno & Rik Simpson, producers; Michael Brauer & Rik Simpson,
engineers/mixers
Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
[Capitol Records]

• Bleeding Love
Leona Lewis
Simon Cowell, Clive Davis & Ryan "Alias" Tedder, producers; Craig Durrance, Phil
Tan & Ryan "Alias" Tedder, engineers/mixers
[J Records/SYCO Music]

• Paper Planes
M.I.A
Diplo, producer; Switch, engineer/mixer
Track from: Kala
[Interscope]

• Please Read The Letter
Robert Plant & Alison Krauss
T Bone Burnett, producer; Mike Piersante, engineer/mixer
Track from: Raising Sand
[Rounder]

General Field
Category 2 - Album Of The Year
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s), Recording Engineer(s)/Mixer(s) & Mastering Engineer(s), if other than the artist.)

• Viva La Vida Or Death And All His Friends
Coldplay
Markus Dravs, Brian Eno & Rik Simpson, producers; Michael H. Brauer, Markus
Dravs, John O'Mahoney, Rik Simpson & Andy Wallace, engineers/mixers; Bob Ludwig,
mastering engineer
[Capitol Records]

• Tha Carter III
Lil Wayne
Babyface, Brisco, Fabolous, Jay-Z, Kidd Kidd, Busta Rhymes, Juelz Santana, D.
Smith, Static Major, T-Pain & Bobby Valentino, featured artists; Alchemist,
David Banner, Vaushaun "Maestro" Brooks, Cool & Dre, Andrews "Drew" Correa,
Shondrae "Mr. Bangladesh" Crawford, Darius "Deezle" Harrison, Jim Jonsin, Mousa,
Pro Jay, Rodnae, Skillz & Play, D. Smith, Swizz Beatz, Robin Thicke, T-Pain &
Kanye West, producers; Angel Aponte, Joshua Berkman, Andrew Dawson, Joe G,
Darius "Deezle" Harrison, Fabian Marasciullo, Miguel Scott, Robin Thicke, Julian
Vasquez & Gina Victoria, engineers/mixers; Vlado Meller, mastering engineer
[Universal Motown/Cash Money]

• Year Of The Gentleman
Ne-Yo
Chuck Harmony, Ne-Yo, Polow Da Don, StarGate, Stereotypes, Syience, Shea Taylor
& Shomari "Sho" Wilson, producers; Kirven Arrington, Jeff Chestek, Kevin "KD"
Davis, Mikkel Eriksen, Jaymz Hardy Martin, III, Geno Regist, Phil Tan & Tony
Terrebonne, engineers/mixers; Herb Powers, Jr., mastering engineer
[Def Jam/Compound]

• Raising Sand
Robert Plant & Alison Krauss
T Bone Burnett, producer; Mike Piersante, engineer/mixer; Gavin Lurssen,
mastering engineer
[Rounder]

• In Rainbows
Radiohead
Nigel Godrich, producer; Nigel Godrich, Dan Grech-Marguerat, Hugo Nicolson &
Richard Woodcraft, engineers/mixers; Bob Ludwig, mastering engineer
[TBD Records]

General Field
Category 3 - Song Of The Year
(A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• American Boy
William Adams, Keith Harris, Josh Lopez, Caleb Speir, John Stephens, Estelle
Swaray & Kanye West, songwriters (Estelle Featuring Kanye West)
Track from: Shine
[Atlantic/Homeschool; Publishers: Will.I.Am Music/Cherry River Music/Chrysalis Publishing/John Legend Publishing/Cherry River Music/Please Gimme My Publishing/EMI Blackwood Music/Larry Leron Music/Speir Music/Broke, Spoke and Gone Publishing]

• Chasing Pavements
Adele Adkins & Eg White, songwriters (Adele)
Track from: 19
[XL Recordings/Columbia; Publishers: Universal-Songs of Polygram Int.]

• I'm Yours
Jason Mraz, songwriter (Jason Mraz)
Track from: We Sing. We Dance. We Steal Things.
[Atlantic; Publisher: Goo Eyed Music]

• Love Song
Sara Bareilles, songwriter (Sara Bareilles)
Track from: Little Voice
[Epic; Publisher: Tiny Bear Music]

• Viva La Vida
Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters
(Coldplay)
Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
[Capitol Records; Publishers: Universal Music-MGB Songs]


General Field
Category 4 - Best New Artist
(For a new artist who releases, during the Eligibility Year, the first recording which establishes the public identity of that artist.)

• Adele

• Duffy

• Jonas Brothers

• Lady Antebellum

• Jazmine Sullivan

Field 1 - Pop
Category 5 - Best Female Pop Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• Chasing Pavements
Adele
Track from: 19
[Columbia/XL]

• Love Song
Sara Bareilles
Track from: Little Voice
[Epic]

• Mercy
Duffy
Track from: Rockferry
[Mercury]

• Bleeding Love
Leona Lewis
[J Records/SYCO Music]

• I Kissed A Girl
Katy Perry
Track from: One Of The Boys
[Capitol Records]

• So What
Pink
[LaFace]

Field 1 - Pop
Category 6 - Best Male Pop Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• All Summer Long
Kid Rock
Track from: Rock N Roll Jesus
[Atlantic]

• Say
John Mayer
Track from: Continuum
[Columbia]


• That Was Me
Paul McCartney
Track from: Amoeba's Secret
[Hear Music/MPL Communications Ltd.]

• I'm Yours
Jason Mraz
Track from: We Sing. We Dance. We Steal Things.
[Atlantic]

• Closer
Ne-Yo
Track from: Year Of The Gentleman
[Def Jam/Compound Entertainment]

• Wichita Lineman
James Taylor
Track from: Covers
[Hear Music]

Field 1 - Pop
Category 7 - Best Pop Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For established duos or groups, with vocals. Singles or Tracks only.)

• Viva La Vida
Coldplay
Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
[Capitol Records]

• Waiting In The Weeds
Eagles
Track from: Long Road Out Of Eden
[Eagles Recording Company II]

• Going On
Gnarls Barkley
Track from: The Odd Couple
[Downtown/Atlantic]

• Won't Go Home Without You
Maroon 5
Track from: It Won't Be Soon Before Long
[Octone/A&M]

• Apologize
OneRepublic
Track from: Dreaming Out Loud
[Mosley Music/Interscope Records]

Field 1 - Pop
Category 8 - Best Pop Collaboration With Vocals
(For a collaborative performance, with vocals, by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)


• Lesson Learned
Alicia Keys & John Mayer
Track from: As I Am
[J Records]

• 4 Minutes
Madonna, Justin Timberlake & Timbaland
Track from: Hard Candy
[Warner Bros.]

• Rich Woman
Robert Plant & Alison Krauss
Track from: Raising Sand
[Rounder]

• If I Never See Your Face Again
Rihanna & Maroon 5
Track from: Good Girl Gone Bad: Reloaded
[Def Jam]

• No Air
Jordin Sparks & Chris Brown
Track from: Jordin Sparks
[Jive]

Field 1 - Pop
Category 9 - Best Pop Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Singles or Tracks only.)

• Love Appetite
Steve Cropper & Felix Cavaliere
Track from: Nudge It Up A Notch
[Stax]

• I Dreamed There Was No War
Eagles
Track from: Long Road Out Of Eden
[Eagles Recording Company II]

• Fortune Teller
Fourplay
Track from: Energy
[Heads Up International]

• Steppin' Out
Stanley Jordan
Track from: State Of Nature
[Mack Avenue Records]

• Blast!
Marcus Miller
Track from: Marcus
[Concord Jazz]

Field 1 - Pop
Category 10 - Best Pop Instrumental Album
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

• Sax For Stax
Gerald Albright
[Peak Records]

• Greatest Hits Rerecorded Volume One
Larry Carlton
[335 Records]

• Jingle All The Way
Béla Fleck & The Flecktones
[Rounder]

• The Spice Of Life
Earl Klugh
[Koch Records]

• A Night Before Christmas
Spyro Gyra
[Heads Up International]

Field 1 - Pop
Category 11 - Best Pop Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Detours
Sheryl Crow
[A&M Records]

• Rockferry
Duffy
[Mercury]

• Long Road Out Of Eden
Eagles
[Eagles Recording Company II]

• Spirit
Leona Lewis
[J Records/SYCO Music]

• Covers
James Taylor
[Hear Music]

Field 2 - Dance
Category 12 - Best Dance Recording
(For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.)

• Harder Better Faster Stronger
Daft Punk
Thomas Bangalter & Guy Manuel de Homem-Christo, producers; Thomas Bangalter &
Guy Manuel de Homem-Christo, mixers
Track from: Alive 2007
[Virgin Records]

• Ready For The Floor
Hot Chip
Hot Chip, producers; Dan Carey, mixer
Track from: Made In The Dark
[Astralwerks/DFA]

• Just Dance
Lady Gaga & Colby O'Donis
RedOne, producer; Robert Orton, mixer
[Streamline/Interscope/Kon Live]

• Give It 2 Me
Madonna
Madonna & The Neptunes, producers; Andrew Coleman & Spike Stent, mixers
Track from: Hard Candy
[Warner Bros.]


• Disturbia
Rihanna
Brian Kennedy, producer; Phil Tan, mixer
Track from: Good Girl Gone Bad: Reloaded
[Def Jam]

• Black & Gold
Sam Sparro
Jesse Rogg & Sam Sparro, producers; Jeremy Wheatley, mixer
Track from: Sam Sparro
[Universal Republic Records]

Field 2 - Dance
Category 13 - Best Electronic/Dance Album
(For vocal or instrumental albums. Albums only.)

• New York City
Brazilian Girls
[Verve Forecast]

• Alive 2007
Daft Punk
[Virgin Records]

• Bring Ya To The Brink
Cyndi Lauper
[Epic]

• X
Kylie Minogue
[Capitol/Astralwerks]

• Last Night
Moby
[Mute]

• Robyn
Robyn
[Konichiwa/Cherrytree/Interscope]

Field 3 - Traditional Pop
Category 14 - Best Traditional Pop Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Still Unforgettable
Natalie Cole
[DMI Records]

• The Sinatra Project
Michael Feinstein
[Concord Music Group]

• Noël
Josh Groban
[143/Reprise]

• In The Swing Of Christmas
Barry Manilow
[Hallmark/Arista]

• Rufus Does Judy At Carnegie Hall
Rufus Wainwright
[Geffen]

Field 4 - Rock
Category 15 - Best Solo Rock Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• Gravity
John Mayer
Track from: Where The Light Is - Live In Los Angeles
[Columbia]

• I Saw Her Standing There
Paul McCartney
Track from: Amoeba's Secret
[Hear Music/MPL Communications Ltd.]

• Girls In Their Summer Clothes
Bruce Springsteen
Track from: Magic
[Columbia]

• Rise
Eddie Vedder
[J Records]

• No Hidden Path
Neil Young
Track from: Chrome Dreams II
[Reprise]

Field 4 - Rock
Category 16 - Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

• Rock N Roll Train
AC/DC
[Columbia]

• Violet Hill
Coldplay
Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
[Capitol Records]

• Long Road Out Of Eden
Eagles
Track from: Long Road Out Of Eden
[Eagles Recording Company II]

• Sex On Fire
Kings Of Leon
[RCA Records]

• House Of Cards
Radiohead
Track from: In Rainbows
[TBD Records]

Field 4 - Rock
Category 17 - Best Hard Rock Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

• Inside The Fire
Disturbed
Track from: Indestructible
[Reprise]

• Visions
Judas Priest
Track from: Nostradamus
[Epic]

• Wax Simulacra
The Mars Volta
[Universal Motown]

• Saints Of Los Angeles
Mötley Crüe
Track from: Saints Of Los Angeles
[Motley Records/Eleven Seven Music]

• Lords Of Salem
Rob Zombie
Track from: Zombie Live
[Geffen/UMe]

Field 4 - Rock
Category 18 - Best Metal Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

• Heroes Of Our Time
DragonForce
[Roadrunner Records]

• Nostradamus
Judas Priest
Track from: Nostradamus
[Epic]

• My Apocalypse
Metallica
Track from: Death Magnetic
[Warner Bros.]

• Under My Thumb
Ministry
Track from: Cover Up
[Megaforce Records]

• Psychosocial
Slipknot
[Roadrunner Records]

Field 4 - Rock
Category 19 - Best Rock Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Includes Rock, Hard Rock and Metal. Singles or Tracks only.)

• Castellorizon
David Gilmour
Track from: Live In Gdansk
[Columbia]

• Suicide & Redemption
Metallica
Track from: Death Magnetic
[Warner Bros.]

• 34 Ghosts I-IV
Nine Inch Nails
Track from: Ghosts I-IV
[The Null Corporation]

• Hope (Live For The Art Of Peace)
Rush
Track from: Songs For Tibet: The Art Of Peace
[Art of Peace Foundation]

• Peaches En Regalia
Zappa Plays Zappa
[Strobosonic/Razor & Tie Entertainment]

Field 4 - Rock
Category 20 - Best Rock Song
(A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock & Metal songs. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Girls In Their Summer Clothes
Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)
Track from: Magic
[Columbia; Publisher: Bruce Springsteen]

• House Of Cards
Colin Greenwood, Jonny Greenwood, Ed O'Brien, Philip Selway & Thom Yorke,
songwriters (Radiohead)
Track from: In Rainbows
[TBD Records; Publisher: Warner Chappell Music]

• I Will Possess Your Heart
Benjamin Gibbard, Nicholas Harmer, Jason McGerr & Christopher Walla, songwriters
(Death Cab For Cutie)
Track from: Narrow Stairs
[Atlantic; Publishers: EMI Blackwood Music/Where I'm Calling From Music/Shove It Up Your Songs/Giant Beat Songs/Please Pass The Songs]

• Sex On Fire
Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill & Nathan Followill,
songwriters (Kings Of Leon)
[RCA Records; Publishers: Martha Street Music/Songs of Combustion Music/Music of Windswept, Followill Music/Songs of Combustion Music/Music of Windswept, McFearless Music/Bug Music, Coffee, Tea or Me Publishing/Bug Music]

• Violet Hill
Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters
(Coldplay)
Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
[Capitol Records; Publisher: Universal Music-MGB Songs]

Field 4 - Rock
Category 21 - Best Rock Album
(Vocal or Instrumental. Includes Hard Rock and Metal.)

• Viva La Vida Or Death And All His Friends
Coldplay
[Capitol Records]
• Rock N Roll Jesus
Kid Rock
[Atlantic]

• Only By The Night
Kings Of Leon
[RCA Records]

• Death Magnetic
Metallica
[Warner Bros.]

• Consolers Of The Lonely
The Raconteurs
[Third Man/Warner Bros.]

Field 5 - Alternative
Category 22 - Best Alternative Music Album
(Vocal or Instrumental.)

• Modern Guilt
Beck
[DGC Records/XL Recordings/Interscope]

• Narrow Stairs
Death Cab For Cutie
[Atlantic]

• The Odd Couple
Gnarls Barkley
[Downtown/Atlantic]

• Evil Urges
My Morning Jacket
[ATO Records]

• In Rainbows
Radiohead
[TBD Records]

Field 6 - R&B
Category 23 - Best Female R&B Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• Me, Myself And I
Beyoncé
Track from: The Beyonce Experience Live Audio
[Columbia/Music World Music]

• Heaven Sent
Keyshia Cole
Track from: Just Like You
[Geffen]

• Spotlight
Jennifer Hudson
[Arista]

• Superwoman
Alicia Keys
Track from: As I Am
[J Records]

• Need U Bad
Jazmine Sullivan
[J Records]

Field 6 - R&B
Category 24 - Best Male R&B Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• You're The Only One
Eric Benét
Track from: Love & Life
[Friday/Reprise]

• Take You Down
Chris Brown
Track from: Exclusive
[Jive]

• Miss Independent
Ne-Yo
Track from: Year Of The Gentleman
[Def Jam/Compound]

• Can't Help But Wait
Trey Songz
Track from: Trey Day
[Atlantic]

• Here I Stand
Usher
Track from: Here I Stand
[LaFace]

Field 6 - R&B
Category 25 - Best R&B Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

• Ribbon In The Sky
Boyz II Men
Track from: Motown: A Journey Through Hitsville USA
[Decca Records]

• Words
Anthony David Featuring India.Arie
Track from: Acey Duecy
[Soulbird/ Universal Republic Records]

• Stay With Me (By The Sea)
Al Green Featuring John Legend
Track from: Lay It Down
[Blue Note Records]

• I'm His Only Woman
Jennifer Hudson Featuring Fantasia
Track from: Jennifer Hudson
[Arista Records]

• Never Give You Up
Raphael Saadiq Featuring Stevie Wonder & CJ Hilton
Track from: The Way I See It
[Columbia Records]

Field 6 - R&B
Category 26 - Best Traditional R&B Vocal Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

• A Change Is Gonna Come
Wayne Brady
Track from: A Long Time Coming
[Peak Records]

• You've Got The Love I Need
Al Green Featuring Anthony Hamilton
Track from: Lay It Down
[Blue Note Records]

• Baby I Know
(Linda Jones) With Helen Bruner & Terry Jones
Track from: Soul Talkin
[Philerzy Productions]

• Love That Girl
Raphael Saadiq
Track from: The Way I See It
[Columbia Records]

• In Love With Another Man
Jazmine Sullivan
Track from: Fearless
[J Records]

Field 6 - R&B
Category 27 - Best Urban/Alternative Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

• Say Goodbye To Love
Kenna
Track from: Make Sure They See My Face
[Star Trak/Interscope]

• Wanna Be
Maiysha
Track from: This Much Is True:
[Eusonia Records]

• Be OK
Chrisette Michele Featuring will.i.am
Track from: I Am
[Def Jam]

• Many Moons
Janelle Monae
Track from: Metropolis: The Chase Suite (Special Edition)
[Wondaland/Bad Boy]

• Lovin You (Music)
Wayna Featuring Kokayi
Track from: Higher Ground
[Quiet Power Productions, LLC]

Field 6 - R&B
Category 28 - Best R&B Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Bust Your Windows
Salaam Remi & Jazmine Sullivan, songwriters (Deandre Way, songwriter) (Jazmine
Sullivan)
Track from: Fearless
[J Records; Publishers: Nappy Puddy Music/Universal Music-Z Tunes, Salaam Remi Music/EMI April Music, Soulja Boy Tellem Music/Croomstacular Music]

• Customer
I. Barias, Raheem DeVaughn, C. Haggins, K. Oliver & J. Smith, songwriters
(Raheem DeVaughn)
Track from: Love Behind The Melody
[Jive; Publishers: Universal Music-Z Tunes/Ahmad's World/Universal Music/Nivrac Tyke Music/Fresh Paint Music/HC 1030 Publishing/Universal Music/Tetragrammaton Music/Melodic Piano Productions/HC 1030 Publishing]

• Heaven Sent
Keyshia Cole, Jason Farmer & Alex Francis, songwriters (Keyshia Cole)
Track from: Just Like You
[Geffen; Publishers: She Wrote It/BMG Songs, J Vibe Publishing, Lex Project Publishing]

• Miss Independent
M.S. Eriksen, T.E. Hermansen & S. Smith, songwriters (Ne-Yo)
Track from: Year Of The Gentleman
[Def Jam/Compound; Publishers: Pen In The Ground Publishing, Universal Music-Z Tunes]

• Spotlight
Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen & Shaffer Smith, songwriters (Jennifer
Hudson)
[Arista Records; Publishers: Super Sayin' Publishing/Universal Music-Z Songs, Sony/ATV Tunes, EMI Music Publishing]

Field 6 - R&B
Category 29 - Best R&B Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Love & Life
Eric Benét
[Friday/Reprise]

• Motown: A Journey Through Hitsville USA
Boyz II Men
[Decca Records]

• Lay It Down
Al Green
[Blue Note]

• Jennifer Hudson
Jennifer Hudson
[Arista Records]

• The Way I See It
Raphael Saadiq
[Columbia]

Field 6 - R&B
Category 30 - Best Contemporary R&B Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Growing Pains
Mary J. Blige
[Geffen]

• Back Of My Lac'
J. Holiday
[Capitol Records]

• First Love
Karina
[Def Jam]

• Year Of The Gentleman
Ne-Yo
[Def Jam/Compound]

• Fearless
Jazmine Sullivan
[J Records]

Field 7 - Rap
Category 31 - Best Rap Solo Performance
(For a solo Rap performance. Singles or Tracks only.)

• Roc Boys (And The Winner Is)...
Jay-Z
Track from: American Gangster
[Roc-A-Fella]

• A Milli
Lil Wayne
Track from: Tha Carter III
[Cash Money/Universal Motown]

• Paris, Tokyo
Lupe Fiasco
Track from: The Cool
[1st & 15th/Atlantic]

• N.i.*.*.e.r. (The Slave And The Master)
Nas
Track from: Untitled
[Def Jam]

• Sexual Eruption
Snoop Dogg
Track from: Ego Trippin
[Geffen]

Field 7 - Rap
Category 32 - Best Rap Performance By A Duo Or Group
(For duo, group or collaborative performances of Rap only. Singles or Tracks only.)

• Royal Flush
Big Boi Featuring Raekwon And Andre 3000
[LaFace]

• Swagga Like Us
Jay-Z & T.I. Featuring Kanye West & Lil Wayne
[Roc-A-Fella/Grand Hustle/Atlantic]


• Mr. Carter
Lil Wayne Featuring Jay-Z
Track from: Tha Carter III
[Cash Money/Universal Motown]

• Wish You Would
Ludacris Featuring T.I.
[DTP]

• Put On
Young Jeezy Featuring Kanye West
[Def Jam]

Field 7 - Rap
Category 33 - Best Rap/Sung Collaboration
(For a Rap/Sung collaborative performance by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

• American Boy
Estelle Featuring Kanye West
Track from: Shine
[Homeschool/Atlantic]

• Low
Flo Rida Featuring T-Pain
Track from: Mail On Sunday
[Poe Boy/Atlantic]

• Green Light
John Legend & Andre 3000
[Columbia/G.O.O.D. Music]

• Got Money
Lil Wayne Featuring T-Pain
Track from: Tha Carter III
[Cash Money/Universal Motown]

• Superstar
Lupe Fiasco Featuring Matthew Santos
Track from: The Cool
[1st & 15th/Atlantic]

Field 7 - Rap
Category 34 - Best Rap Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Lollipop
D. Carter, S. Garrett, D. Harrison, J. Scheffer & R. Zamor, songwriters (Lil
Wayne Featuring Static Major)
Track from: Tha Carter III
[Cash Money/Universal Motown; Publishers: Young Money Publishing/Warner-Chappell Music, Herbalicious Music/Blackfountain Music/EMI-April Music, JimiPub Music/EMI Blackwood, Three Nails and A Crown Publishing]

• Low
T. Dillard, M. Humphrey & T-Pain, songwriters (Flo Rida Featuring T-Pain)
Track from: Mail On Sunday
[Poe Boy/Atlantic; Publishers: E-Class Publishing/Top Quality Publishing/NappyPub Music/Zomba Songs]

• Sexual Eruption
Calvin Broadus, S. Lovejoy & D. Stewart, songwriters (Snoop Dogg)
Track from: Ego Trippin
[Geffen; Publishers: My Own Chit Publishing/EMI Blackwood Music, Shawty Redd Songs/EMI April Music, Pimpin Tha Pen]

• Superstar
Lupe Fiasco & Soundtrakk, songwriters (Lupe Fiasco Featuring Matthew Santos)
Track from: The Cool
[1st & 15th/Atlantic; Publishers: Hey Lu Chill Music (Heavy As Heaven/Universal Music), 1st & 15th Publishing (Mr. Lopez Music/Universal Music Publishing)]

• Swagga Like Us
D. Carter, S. Carter, Clifford Harris & Kanye West, songwriters (M.
Arulpragasam, N. Headon, M. Jones, J. Mellor, T. Pentz & P. Simonon,
songwriters) (Jay-Z & T.I. Featuring Kanye West & Lil Wayne)
[Roc-A-Fella/Grand Hustle/Atlantic; Publishers: Crown Club Pub./Warner-Tamerlane/Please Gimme My Publishing/EMI Blackwood/Carter Boys Music/EMI April/Young Money Pub./Warner-Tamerlane/Hollertronix/Domino Publishing/Universal Z Tunes/Univ. Polygram Int'l]

Field 7 - Rap
Category 35 - Best Rap Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• American Gangster
Jay-Z
[Roc-A-Fella]

• Tha Carter III
Lil Wayne
[Cash Money/Universal Motown]

• The Cool
Lupe Fiasco
[1st & 15th/Atlantic]

• Nas
Nas
[Def Jam]

• Paper Trail
T.I.
[Grand Hustle/Atlantic]

Field 8 - Country
Category 36 - Best Female Country Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• For These Times
Martina McBride
Track from: Waking Up Laughing
[RCA Nashville]

• What I Cannot Change
LeAnn Rimes
Track from: Family
[Curb Records]

• Last Name
Carrie Underwood
Track from: Carnival Ride
[19/Arista/Arista Nashville]

• Last Call
Lee Ann Womack
[MCA Nashville]

• This Is Me You're Talking To
Trisha Yearwood
Track from: Heaven, Heartache And The Power Of Love
[Big Machine]

Field 8 - Country
Category 37 - Best Male Country Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

• You're Gonna Miss This
Trace Adkins
Track from: American Man, Greatest Hits Volume II
[Capitol Records Nashville]

• In Color
Jamey Johnson
[MCA Nashville]

• Just Got Started Lovin' You
James Otto
Track from: Sunset Man
[Raybaw]

• Letter To Me
Brad Paisley
Track from: 5th Gear
[Arista Nashville]

• Troubadour
George Strait
Track from: Troubadour
[MCA Nashville]

Field 8 - Country
Category 38 - Best Country Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For established duos or groups with vocals. Singles or Tracks only.)

• God Must Be Busy
Brooks & Dunn
Track from: Cowboy Town
[Arista Nashville]

• Love Don't Live Here
Lady Antebellum
Track from: Lady Antebellum
[Capitol Records Nashville]

• Every Day
Rascal Flatts
Track from: Still Feels Good
[Lyric Street Records]

• Blue Side Of The Mountain
The SteelDrivers
Track from: The SteelDrivers
[Rounder]


• Stay
Sugarland
Track from: Enjoy The Ride
[Mercury Records]

Field 8 - Country
Category 39 - Best Country Collaboration With Vocals
(For a collaborative performance, with vocals, by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

• Shiftwork
Kenny Chesney & George Strait
Track from: Just Who I Am: Poets And Pirates
[BNA Records]

• Killing The Blues
Robert Plant & Alison Krauss
Track from: Raising Sand
[Rounder]

• House Of Cash
George Strait & Patty Loveless
Track from: Troubadour
[MCA Nashville]

• Life In A Northern Town
Sugarland, Jake Owen & Little Big Town
Track from: Love On The Inside [Deluxe Fan Edition]
[Mercury Records]

• Let The Wind Chase You
Trisha Yearwood & Keith Urban
Track from: Heaven, Heartache And The Power Of Love
[Big Machine]

Field 8 - Country
Category 40 - Best Country Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Singles or Tracks only.)

• Sumatra
Cherryholmes
Track from: Cherryholmes III: Don't Believe
[Skaggs Family Records]

• Two Small Cars In Rome
Jerry Douglas & Lloyd Green
Track from: Glide
[Koch]

• Sleigh Ride
Béla Fleck & The Flecktones
Track from: Jingle All The Way
[Rounder]

• Is This America? (Katrina 2005)
Charlie Haden, Pat Metheny, Jerry Douglas & Bruce Hornsby
Track from: Family & Friends - Rambling Boy
[Decca Records]


• Cluster Pluck
Brad Paisley, James Burton, Vince Gill, John Jorgenson, Albert Lee, Brent Mason,
Redd Volkaert & Steve Wariner
[Arista Nashville]

Field 8 - Country
Category 41 - Best Country Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Dig Two Graves
Ashley Gorley & Bob Regan, songwriters (Randy Travis)
Track from: Around The Bend
[Warner Bros.; Publishers: Songs of Combustion Music, Music of Windswept/Famous Music, Mt. Tallac Music]

• I Saw God Today
Rodney Clawson, Monty Criswell & Wade Kirby, songwriters (George Strait)
Track from: Troubadour
[MCA Nashville; Publishers: Big Red Toe/Extremely Loud Music, Steel Wheels Music, Steel Wheels Music/Blind Mule Music]

• In Color
Jamey Johnson, Lee Thomas Miller & James Otto, songwriters (Jamey Johnson)
Track from: That Lonesome Song
[Mercury Records; Publishers: EMI Blackwood Music/Big Gassed Hitties, EMI Blackwood Music/New Songs of Sea Gayle/Noah's Little Boat Music, Eldorotto Music Publishing/Lucky Thumb Music]

• Stay
Jennifer Nettles, songwriter (Sugarland)
Track from: Enjoy The Ride
[Mercury Records; Publisher: Jennifer Nettles Publishing]

• You're Gonna Miss This
Ashley Gorley & Lee Thomas Miller, songwriters (Trace Adkins)
Track from: American Man, Greatest Hits Volume II
[Capitol Records Nashville; Publishers: EMI Blackwood/New Songs of Sea Gayle/Noah's Little Boat Music/Songs of Combustion Music]

Field 8 - Country
Category 42 - Best Country Album
(Vocal or Instrumental.)

• That Lonesome Song
Jamey Johnson
[Mercury Records]

• Sleepless Nights
Patty Loveless
[Saguaro Road]

• Troubadour
George Strait
[MCA Nashville]

• Around The Bend
Randy Travis
[Warner Bros.]

• Heaven, Heartache And The Power Of Love
Trisha Yearwood
[Big Machine]

Field 8 - Country
Category 43 - Best Bluegrass Album
(Vocal or Instrumental.)

• Cherryholmes III: Don't Believe
Cherryholmes
[Skaggs Family Records]

• Del McCoury Band - Live At The 2008 New Orleans Jazz & Heritage Festival
Del McCoury Band
[MunckMix]

• The Ultimate Collection / Live At The Ryman
Earl Scruggs With Family & Friends
[Rounder Records]

• Honoring The Fathers Of Bluegrass: Tribute To 1946 And 1947
Ricky Skaggs & Kentucky Thunder
[Skaggs Family Records]

• Wheels
Dan Tyminski
[Rounder]

Field 9 - New Age
Category 44 - Best New Age Album
(Vocal or Instrumental.)

• Meditations
William Ackerman
[Compass Productions]

• Pathfinder
Will Clipman
[Canyon Records]

• Peace Time
Jack DeJohnette
[Golden Beams/Kindred Rhythm]

• Ambrosia
Peter Kater
[Point Of Light Records]

• The Scent Of Light
Ottmar Liebert & Luna Negra
[SSRI]

Field 10 - Jazz
Category 45 - Best Contemporary Jazz Album
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

• Randy In Brasil
Randy Brecker
[MAMA Records]

• Floating Point
John McLaughlin
[Abstract Logix]

• Cannon Re-Loaded: All-Star Celebration Of Cannonball Adderley
(Various Artists)
Gregg Field & Tom Scott, producers
[Concord Jazz]

• Miles From India
(Various Artists)
Bob Belden, producer
[4Q/Times Square Records]

• Lifecycle
Yellowjackets Featuring Mike Stern
[Heads Up International]

Field 10 - Jazz
Category 46 - Best Jazz Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Imagina: Songs Of Brasil
Karrin Allyson
[Concord Jazz]

• Breakfast On The Morning Tram
Stacey Kent
[Blue Note]

• If Less Is More...Nothing Is Everything
Kate McGarry
[Palmetto Records]

• Loverly
Cassandra Wilson
[Blue Note]

• Distances
Norma Winstone (Glauco Venier & Klaus Gesing)
[ECM]

Field 10 - Jazz
Category 47 - Best Jazz Instrumental Solo
(For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter's name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.)

• Be-Bop
Terence Blanchard, soloist
Track from: Live At The 2007 Monterey Jazz Festival (Monterey Jazz Festival 50th Anniversary All-Stars)
[Monterey Jazz Festival Records]

• Seven Steps To Heaven
Till Brönner, soloist
Track from: The Standard (Take 6)
[Heads Up International]

• Waltz For Debby
Gary Burton & Chick Corea, soloists
Track from: The New Crystal Silence
[Concord Records]

• Son Of Thirteen
Pat Metheny, soloist
Track from: Day Trip
[Nonesuch Records]

• Be-Bop
James Moody, soloist
Track from: Live At The 2007 Monterey Jazz Festival (Monterey Jazz Festival 50th Anniversary All-Stars)
[Monterey Jazz Festival Records]

Field 10 - Jazz
Category 48 - Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

• The New Crystal Silence
Chick Corea & Gary Burton
[Concord Records]

• History, Mystery
Bill Frisell
[Nonesuch Records]

• Brad Mehldau Trio: Live
Brad Mehldau Trio
[Nonesuch Records]

• Day Trip
Pat Metheny With Christian McBride & Antonio Sanchez
[Nonesuch Records]

• Standards
Alan Pasqua, Dave Carpenter & Peter Erskine Trio
[Fuzzy Music]

Field 10 - Jazz
Category 49 - Best Large Jazz Ensemble Album
(For large jazz ensembles, including big band sounds. Albums must contain 51% or more INSTRUMENTAL tracks.)

• Appearing Nightly
Carla Bley And Her Remarkable Big Band
[WATT]

• Act Your Age
Gordon Goodwin's Big Phat Band
[Immergent]

• Symphonica
Joe Lovano With WDR Big Band & Rundfunk Orchestra
[Blue Note]

• Blauklang
Vince Mendoza
[Act Music and Vision (AMV)]

• Monday Night Live At The Village Vanguard
The Vanguard Jazz Orchestra
[Planet Arts Recordings]

Field 10 - Jazz
Category 50 - Best Latin Jazz Album
(Vocal or Instrumental.)

• Afro Bop Alliance
Caribbean Jazz Project
[Heads Up International]


• The Latin Side Of Wayne Shorter
Conrad Herwig & The Latin Side Band
[Half Note Records]

• Song For Chico
Arturo O'Farrill & The Afro-Latin Jazz Orchestra
[Zoho]

• Nouveau Latino
Nestor Torres
[Diamond Light Records]

• Marooned/Aislado
Papo Vázquez The Mighty Pirates
[Picaro Records]

Field 11 - Gospel
Category 51 - Best Gospel Performance
(For solo, duo, group as collaborative performances. Singles or tracks with vocal containing Gospel lyrics. All genres of Gospel music are eligible.)

• I Understand
Kim Burrell, Rance Allen, Bebe Winans, Mariah Carey & Hezekiah Walker's Love
Fellowship Tabernacle Church Choir
Track from: Randy Jackson's Music Club, Volume One
[Concord Records/Dream Merchant 21 Ent.]

• East To West
Casting Crowns
Track from: The Altar And The Door Live
[Beach Street/Reunion Records]

• Get Up
Mary Mary
Track from: The Sound
[Columbia]

• Shall We Gather At The River
Take 6
Track from: The Standard
[Heads Up International]

• Waging War
CeCe Winans
Track from: Thy Kingdom Come
[PureSprings Gospel/EMI Gospel]

Field 11 - Gospel
Category 52 - Best Gospel Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Cover Me
James L. Moss, songwriter (21:03 With Fred Hammond, Smokie Norful & J Moss)
[Verity/Zomba Gospel; Publisher: Millenni-era Music]

• Get Up
Erica Campbell, Tina Campbell, Warryn Campbell & Eric Dawkins, songwriters (Mary
Mary)
Track from: The Sound
[Columbia; Publishers: Wet Ink Red Music/That's Plum Song/It's Tea Tyme/EMI April/E.D. Duz-It Music/Irving Music/Underdog Songs]

• Give Me Your Eyes
Brandon Heath & Jason Ingram, songwriters (Brandon Heath)
Track from: What If We
[Reunion Records; Publishers: Sitka6 Music/Peertunes/Grange Hill Music/Windsor Way Music]

• Help Me Believe
Kirk Franklin, songwriter (Kirk Franklin)
Track from: The Fight Of My Life
[Fo Yo Soul Ent./Zomba Gospel ; Publishers: Universal Music-Z Songs/Kerrion Publishing]

• You Reign
Jim Bryson, Steven Curtis Chapman, Nathan Cochran, Barry Graul, Bart Millard,
Mike Scheuchzer & Robby Shaffer, songwriters (MercyMe)
Track from: All That Is Within Me
[INO Records; Publishers: Simpleville Music/Wet As A Fish Music, Sparrow Song/Peach Hill Songs]

Field 11 - Gospel
Category 53 - Best Rock Or Rap Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Hello
After Edmund
[Slanted Records]

• Our World Redeemed
Flame
[Cross Movement Records]

• We Need Each Other
Sanctus Real
[Sparrow Records]

• Rock What You Got
Superchick
[Inpop Records]

• Alive And Transported
TobyMac
[ForeFront Records/EMI CMG]

Field 11 - Gospel
Category 54 - Best Pop/Contemporary Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• This Moment
Steven Curtis Chapman
[Sparrow Records]

• What If We
Brandon Heath
[Reunion Records]

• Opposite Way
Leeland
[Essential Records]

• Hello Love
Chris Tomlin
[Sparrow Records/Sixstepsrecords/EMI CMG]


• Thy Kingdom Come
CeCe Winans
[PureSprings Gospel/EMI Gospel]

Field 11 - Gospel
Category 55 - Best Southern, Country, Or Bluegrass Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Room For More
Booth Brothers
[Daywind Records]

• Lovin' Life
Gaither Vocal Band
[Gaither Music Group]

• Steps To Heaven
Charlie Louvin
[Tompkins Square]

• Hymned Again
Bart Millard
[INO Records]

• Ephesians One
Karen Peck & New River
[Daywind Records]

Field 11 - Gospel
Category 56 - Best Traditional Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Down In New Orleans
The Blind Boys Of Alabama
[Time Life]

• I'll Say Yes
The Brooklyn Tabernacle Choir
Carol Cymbala, producer
[Integrity Music]

• Take It Back
Dorinda Clark-Cole
[GospoCentric/Zomba]

• Deitrick Haddon Presents . . . Together In Worship
Voices Of Unity
[Tyscot Records]

• Bishop Charles E. Blake Presents... No Limit
The West Angeles COGIC Mass Choir
[EMI Gospel]

Field 11 - Gospel
Category 57 - Best Contemporary R&B Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

• Reflections
Jason Champion
[EMI Gospel/Brooks Entertainment]


• The Fight Of My Life
Kirk Franklin
[Fo Yo Soul Entertainment/ Zomba Gospel]

• The Sound
Mary Mary
[Columbia]

• Donald Lawrence Introduces: Family Prayer
The Murrills
[Quiet Water/ Verity]

• Stand Out
Tye Tribbett & G.A.
[Columbia]

Field 12 - Latin
Category 58 - Best Latin Pop Album
(Vocal or Instrumental.)

• Cara B
Jorge Drexler
[Warner Music Latina]

• Palabras Del Silencio
Luis Fonsi
[Universal Music Latino]

• La Vida...Es Un Ratico
Juanes
[Universal Music Latino]

• Cómplices
Luis Miguel
[Warner Music Latina]

• Tarde O Temprano
Tommy Torres
[Warner Music Latina]

Field 12 - Latin
Category 59 - Best Latin Rock Or Alternative Album
(Vocal or Instrumental.)

• Sonidos Gold
Grupo Fantasma
[Aire Sol Records/Grupo Fantasma]

• 45
Jaguares
[EMI Music]

• La Verdad
Locos Por Juana
[Machete Music]

• Tijuana Sound Machine
Nortec Collective Presents: Bostich & Fussible
[Nacional Records]

• Mediocre
Ximena Sariñana
[Warner Music Latina]

Field 12 - Latin
Category 60 - Best Latin Urban Album
(Vocal or Instrumental.)

• La Novela
Akwid
[Univision Records]

• La Sinfonia
La Sinfonia
[Norte/Sony BMG]

• The Royalty: La Realeza
Rkm & Ken-y
[Machete Music]

• En Lo Claro
Voltio
[Norte/Sony BMG]

• Los Extraterrestres
Wisin y Yandel
[Machete Music]

Field 12 - Latin
Category 61 - Best Tropical Latin Album
(Vocal or Instrumental.)

• Cuba: Un Viaje Musical - A Musical Journey
Albita, Rey Ruíz & Donato Poveda
[Apollo Music]

• Renacer
DLG
[Machete Music]

• Señor Bachata
José Feliciano
[Universal Music Latino]

• Frutero Moderno
Gonzalo Grau y La Clave Secreta
[2008 Gonzalo Grau]

• Back On The Streets... Taste Of Spanish Harlem Vol. 2
New Swing Sextet
[Cotique/Emusica Records]

Field 12 - Latin
Category 62 - Best Regional Mexican Album
(Vocal or Instrumental.)

• Amor, Dolor Y Lágrimas: Música Ranchera
Mariachi Los Camperos de Nati Cano
[Smithsonian Folkways Recordings]

• Desde México: "Cumbia Cusinela"
Huichol Musical
[ASL]

• Vámonos Pa'l Río
Los Pikadientes De Caborca
[Norte/Sony BMG]

• Canciones De Amor
Mariachi Divas
[Shea Records/East Side Records]

• A Puro Dolor
Nadia
[Warner Music Latina]

Field 12 - Latin
Category 63 - Best Tejano Album
(Vocal or Instrumental.)

• Music Lessons
Chente Barrera y Taconazo
[Qvo Records]

• Friends & Legends
Joe Posada
[Baby Dude Records]

• Viva La Revolucion
Ruben Ramos & The Mexican Revolution
[Revolution Records]

• All That Jazz...
Tortilla Factory
[Tortilla Records]

• Heir To The Throne
Albert Zamora
[Freddie Records]

Field 12 - Latin
Category 64 - Best Norteño Album
(Vocal or Instrumental.)

• Me Enamore De Un Angel
Los Palominos
[Urbana Records]

• Raíces
Los Tigres Del Norte
[Fonovisa]

• Corridos: Defendiendo El Honor
Pesado
[Warner Music Latina]

• Six Pack
Siggno
[Freddie Records]

• Cuidado
Solido
[Freddie Records]

Field 12 - Latin
Category 65 - Best Banda Album
(Vocal or Instrumental.)

• Tu Inspiracion
Alacranes Musical
[Fonovisa]

• Que Bonito... ¡Es Lo Bonito!
Banda El Recodo de Cruz Lizárraga
[Fonsovisa]

• Vive Y Dejame Vivir
Cuisillos
[Musart/Balboa Records]

• Tiro De Gracia
Lupillo Rivera
[ASL]

• No Es De Madera
Joan Sebástian
[Musart/Balboa Records]

Field 13 - Blues
Category 66 - Best Traditional Blues Album
(Vocal or Instrumental.)

• The Blues Rolls On
Elvin Bishop
[Delta Groove Music, Inc.]

• Skin Deep
Buddy Guy
[Silvertone Records]

• All Odds Against Me
John Lee Hooker Jr.
[Steppin' Stone Records/CC Entertainment]

• One Kind Favor
B.B. King
[Geffen Records]

• Pinetop Perkins & Friends
Pinetop Perkins & Friends
[Stoneagle Music/Telarc]

Field 13 - Blues
Category 67 - Best Contemporary Blues Album
(Vocal or Instrumental.)

• Peace, Love & BBQ
Marcia Ball
[Alligator Records]

• Like A Fire
Solomon Burke
[Shout! Factory]

• City That Care Forgot
Dr. John And The Lower 911
[429 Records]

• Maestro
Taj Mahal
[Heads Up International]

• Simply Grand
Irma Thomas
[Rounder Records]

Field 14 - Folk
Category 68 - Best Traditional Folk Album
(Vocal or Instrumental.)

• Coal
Kathy Mattea
[Captain Potato Records]

• Comedians & Angels
Tom Paxton
[Appleseed Recordings]

• Bring Me Home
Peggy Seeger
[Appleseed Recordings]

• At 89
Pete Seeger
[Appleseed Recordings]

• Strangers In Another Country
Rosalie Sorrels
[Red House Records]

Field 14 - Folk
Category 69 - Best Contemporary Folk/Americana Album
(Vocal or Instrumental.)

• Day After Tomorrow
Joan Baez
[Bobolink/Razor & Tie]

• I, Flathead
Ry Cooder
[Nonesuch Records]

• Sex & Gasoline
Rodney Crowell
[Work Song/Yep Roc Records]

• All I Intended To Be
Emmylou Harris
[Nonesuch Records]

• Raising Sand
Robert Plant & Alison Krauss
[Rounder Records]

Field 14 - Folk
Category 70 - Best Native American Music Album
(Vocal or Instrumental.)

• Songs From The Black Hills
Bryan Akipa
[SOAR Corporation]

• Spo'Mo'Kin'Nan
Black Lodge
[Canyon Records]

• Red Rock
Northern Cree
[Canyon Records]

• Come To Me Great Mystery - Native American Healing Songs
(Various Artists)
Tom Wasinger, producer
[Silver Wave Records]

• Faith
Kevin Yazzie
[Canyon Records]

Field 14 - Folk
Category 71 - Best Hawaiian Music Album
(Vocal or Instrumental.)

• 'Ikena
Tia Carrere & Daniel Ho
[Daniel Ho Creations]

• 'Aumakua
Amy Hanaiali`i
[Ua Records/Concord]

• Force Of Nature
Led Kaapana & Mike Kaawa
[Ledward Kaapana & Mike Kaawa]

• Hawaiian Slack Key Kings Masters Series Vol. II
(Various Artists)
Chris Lau & Milton Lau, producers
[Rhythm And Roots Records]

• The Spirit Of Hawaiian Slack Key Guitar
(Various Artists)
Daniel Ho, George Kahumoku, Jr., Dennis Kamakahi, Paul Konwiser & Wayne Wong,
producers
[Daniel Ho Creations]

Field 14 - Folk
Category 72 - Best Zydeco Or Cajun Music Album
(Vocal or Instrumental.)

• Live At The 2008 New Orleans Jazz & Heritage Festival
BeauSoleil & Michael Doucet
[MunckMix]

• From Now On
Michael Doucet
[Smithsonian Folkways Recordings]

• Homage Au Passé
Pine Leaf Boys
[Lionsgate]

• Live At The 2008 New Orleans Jazz & Heritage Festival
Steve Riley & The Mamou Playboys
[MunckMix]

• Cedric Watson
Cedric Watson
[Valcour Records]

Field 15 - Reggae
Category 73 - Best Reggae Album
(Vocal or Instrumental.)

• Jah Is Real
Burning Spear
[Burning Music Production]

• Let's Get Physical
Elephant Man
[VP Records/ Bad Boy]

• Vibes
Heavy D
[Stride/Universal]

• Repentance
Lee "Scratch" Perry
[Narnack Records]

• Intoxication
Shaggy
[VP Records]

• Amazing
Sly & Robbie
[Fontana International]

Field 16 - World Music
Category 74 - Best Traditional World Music Album
(Vocal or Instrumental.)

• Calcutta Chronicles: Indian Slide Guitar Odyssey
Debashish Bhattacharya
[Riverboat Records/World Music Network]

• The Mandé Variations
Toumani Diabaté
[Nonesuch Records]

• Ilembe: Honoring Shaka Zulu
Ladysmith Black Mambazo
[Heads Up International]

• Dancing In The Light
Lakshmi Shankar
[World Village]

Field 16 - World Music
Category 75 - Best Contemporary World Music Album
(Vocal or Instrumental.)

• Shake Away
Lila Downs
[Manhattan Records/Blue Note]

• Banda Larga Cordel
Gilberto Gil
[Warner Music Latina]

• Global Drum Project
Mickey Hart, Zakir Hussain, Sikiru Adepoju & Giovanni Hidalgo
[Shout! Factory]

• Rokku Mi Rokka (Give And Take)
Youssou N'Dour
[Nonesuch Records]

• Live At The Nelson Mandela Theater
Soweto Gospel Choir
[Shanachie Entertainment]

Field 17 - Polka
Category 76 - Best Polka Album
(Vocal or Instrumental.)

• El Maestro Del Acordeón Y Sus Polkas
Paulino Bernal
[Urbana Records]

• Speechless
LynnMarie & Charlie Kelley As The Boxhounds
[Squeeze Records]

• Back To Back Hall Of Fame Polkas
Walter Ostanek & His Band, Jerry Darlak & The Touch And Bob Kravos & His Band
[Sunshine Diversified Ent.]

• Hungry For More
Polka Family Band
[Polka Family Music]

• Let The Whole World Sing
Jimmy Sturr And His Orchestra
[Rounder]

Field 18 - Children's
Category 77 - Best Musical Album For Children
(For albums consisting of predominantly music or song vs. spoken word.)

• Beethoven's Wig 4: Dance Along Symphonies
Beethoven's Wig
[Rounder Records]

• Big Round World
Trout Fishing In America
[Trout Records]

• Here Come The 123s
They Might Be Giants
[Disney Sound]

• Here Comes Brady Rymer And The Little Band That Could
Brady Rymer And The Little Band That Could
[Bumblin' Bee Records]

• The Shoe Bird
Gerard Schwarz Conducting The Seattle Symphony
[Brilliance Audio]

Field 18 - Children's
Category 78 - Best Spoken Word Album For Children
(For albums consisting of predominantly spoken word vs. music or song.)

• Around The Campfire
Buck Howdy With BB
[Prairie Dog Entertainment]

• The Big One-Oh
Dean Pitchford
[Random House Audio/Listening Library]

• Brown Bear And Friends
Gwyneth Paltrow
[Macmillan Audio]

• The Cricket In Times Square
Tony Shalhoub
[Macmillan Audio]

• Yes To Running! Bill Harley Live
Bill Harley
[Round River Records]

Field 19 - Spoken Word
Category 79 - Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Story Telling)

• An Inconvenient Truth (Al Gore)
Beau Bridges, Cynthia Nixon & Blair Underwood
[Simon & Schuster Audio]

• Born Standing Up
Steve Martin
[Simon & Schuster Audio]

• I Am America (And So Can You!)
Stephen Colbert (& Various Artists)
[Hachette Audio]

• Life Beyond Measure
Sidney Poitier
[HarperAudio]

• When You Are Engulfed In Flames
David Sedaris
[Hachette Audio]

Field 20 - Comedy
Category 80 - Best Comedy Album
(For comedy recordings, spoken or musical)

• Anticipation
Lewis Black
[Comedy Central Records]

• Flight Of The Conchords
Flight Of The Conchords
[Sub Pop]

• For Your Consideration
Kathy Griffin
[Columbia/Music With A Twist]

• It's Bad For Ya
George Carlin
[Eardrum Records]

• Songs Of The Bushmen
Harry Shearer
[Courgette Records]

Field 21 - Musical Show
Category 81 - Best Musical Show Album
(Award to the Album Producer(s), and to the Lyricist(s) & Composer(s) of 51% or more of a new score. (Artist, Lyricist & Composer names appear in parentheses.))

• Gypsy
Robert Sher, producer (Jule Styne, composer; Stephen Sondheim, lyricist) (2008
Broadway Cast With Patti LuPone & Others)
[Time Life]

• In The Heights
Kurt Deutsch, Alex Lacamoire, Andrés Levin, Lin-Manuel Miranda, Joel Moss & Bill
Sherman, producers; Lin-Manuel Miranda, composer/lyricist (Original Broadway
Cast With Lin-Manuel Miranda And Others)
[Razor & Tie Entertainment/Ghostlight Records]

• The Little Mermaid
Bruce Botnick, Michael Kosarin, Alan Menken & Chris Montan, producers; Alan
Menken, composer; Glenn Slater, lyricist (Howard Ashman, lyricist) (Original
Broadway Cast With Sierra Boggess, Tituss Burgess & Others)
[Walt Disney Records]

• South Pacific
David Caddick, David Lai & Ted Sperling, producers (Richard Rodgers, composer;
Oscar Hammerstein II, lyricist) (New Broadway Cast With Kelli O'Hara, Paulo Szot
& Others)
[Masterworks Broadway]

• Young Frankenstein; The Musical
Doug Besterman, producer; Mel Brooks, composer/lyricist (Original Broadway Cast
With Roger Bart, Megan Mullally, Sutton Foster & Others)
[Decca Broadway]

Field 22 - Film/TV/Visual Media
Category 82 - Best Compilation Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(Award to the Artist(s) and/or Producer(s) of a majority of the tracks on the album, or to the individual(s) actively responsible for the concept and musical direction and for the selection of artists, songs and producers, as applicable.)

• American Gangster
(Various Artists)

[Def Jam]

• August Rush
(Various Artists)

[Columbia/Sony Music Soundtrax]

• Juno
(Various Artists)

[Fox Music/Rhino]

• Mamma Mia!
Meryl Streep (& Various Artists)

[Decca Records]

• Sweeney Todd - The Demon Barber Of Fleet Street
(Various Artists)

[Nonesuch Records]

Field 22 - Film/TV/Visual Media
Category 83 - Best Score Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series or other visual media.)

• The Dark Knight
James Newton Howard & Hans Zimmer, composers
[Warner Sunset/Warner Bros.]

• Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull
John Williams, composer
[Concord Records]

• Iron Man
Ramin Djawadi, composer
[Lionsgate]

• There Will Be Blood
Jonny Greenwood, composer
[Nonesuch Records]

• Wall-E
Thomas Newman, composer
[Walt Disney Records/Pixar]

Field 22 - Film/TV/Visual Media
Category 84 - Best Song Written For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)


• Down To Earth (From Wall-E)
Peter Gabriel & Thomas Newman, songwriters (Peter Gabriel)
Track from: Wall-E
[Walt Disney Records/Pixar; Publishers: Walt Disney Music, Wonderland Music/Pixar Talking Pictures/Pixar Music]

• Ever Ever After (From Enchanted)
Alan Menken & Stephen Schwartz, songwriters (Carrie Underwood)
Track from: Enchanted
[Walt Disney Records; Publishers: Wonderland Music & Walt Disney Music]

• Say (From The Bucket List)
John Mayer, songwriter (John Mayer)
Track from: Continuum
[Aware/Columbia; Publishers: Sony/ATV Tunes, Specific Harm Music]

• That's How You Know (From Enchanted)
Alan Menken & Stephen Schwartz, songwriters (Amy Adams)
Track from: Enchanted
[Walt Disney Records; Publishers: Wonderland Music & Walt Disney Music]

• Walk Hard (From Walk Hard - The Dewey Cox Story)
Judd Apatow, Marshall Crenshaw, Jake Kasdan & John C. Reilly, songwriters (John
C. Reilly)
Track from: Walk Hard The Dewey Cox Story
[Columbia; Publishers: Murder by Television/Apatow Music/Popular Misconception/New Columbia Pictures Music/Colpix Music]

Field 23 - Composing/Arranging
Category 85 - Best Instrumental Composition
(A Composer's Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.)

• The Adventures Of Mutt (From Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull)
John Williams, composer (John Williams)
Track from: Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull - Soundtrack
[Concord Records]

• Alegria
Chick Corea, composer (Chick Corea & Gary Burton)
Track from: The New Crystal Silence
[Concord Records]

• Claire's Closet
Russell Ferrante, composer (Yellowjackets Featuring Mike Stern)
Track from: Lifecycle
[Heads Up International]

• Danzón De Etiqueta
Dave Grusin, composer (Lee Ritenour & Dave Grusin)
Track from: Amparo
[Decca]

• Hit The Ground Running
Gordon Goodwin, composer (Gordon Goodwin's Big Phat Band)
Track from: Act Your Age
[Immergent]

Field 23 - Composing/Arranging
Category 86 - Best Instrumental Arrangement
(An Arranger's Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Define Dancing (From Wall-E)
Peter Gabriel & Thomas Newman, arrangers (Thomas Newman)
Track from: Wall-E - Soundtrack
[Walt Disney Records]

• Down In The Valley
Frank Macchia, arranger (Frank Macchia Featuring The Prague Orchestra)
Track from: Landscapes
[Cacophony]

• Duke Ellington's Sound Of Love
Michael Abene, arranger (Joe Lovano With WDR Big Band & Rundfunk Orchestra)
Track from: Symphonica
[Blue Note]

• St. Louis Blues
Bob Brookmeyer, arranger (The Vanguard Jazz Orchestra)
Track from: Monday Night Live At The Village Vanguard
[Planet Arts Recordings]

• Yesterdays
Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin's Big Phat Band Featuring Art Tatum)
Track from: Act Your Age
[Immergent]

Field 23 - Composing/Arranging
Category 87 - Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
(An Arranger's Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

• Alfie
Vince Mendoza, arranger (Traincha & The Metropole Orchestra)
Track from: The Look Of Love - Burt Bacharach Songbook
[Blue Note]

• Grace
Cedric Dent, arranger (Take 6)
Track from: The Standard
[Heads Up International]

• Here's That Rainy Day
Nan Schwartz, arranger (Natalie Cole)
Track from: Still Unforgettable
[DMI Records]

• Johnny One Note
Don Sebesky, arranger (John Pizzarelli)
Track from: With A Song In My Heart
[Telarc International]

• Lazy Afternoon
Claus Ogerman, arranger (Danilo Perez)
Track from: Across The Crystal Sea
[Emarcy]

Field 24 - Package
Category 88 - Best Recording Package

• Death Magnetic
Bruce Duckworth, Sarah Moffatt & David Turner, art directors (Metallica)
[Warner Bros.]


• Hawk Nelson...Is My Friend!
Don Clark, art director (Hawk Nelson)
[BEC Recordings]

• Nouns
No Age & Brian Roettinger, art directors (No Age)
[Sub Pop]

• Radio Retaliation
Neal Ashby, Matthew Curry & Patrick Donohue, art directors (Thievery
Corporation)
[ESL Music]

• Summer Rains
Amanda Barrett, Abby DeWald, Renee Jablow & Rick Whitmore, art directors (The
Ditty Bops)
[The Green Witch Society]

Field 24 - Package
Category 89 - Best Boxed Or Special Limited Edition Package

• Ghosts I-IV
Trent Reznor & Rob Sheridan, art directors (Nine Inch Nails)
[The Null Corporation]

• In Rainbows
Stanley Donwood, Mel Maxwell & Xian Munro, art directors (Radiohead)
[TBD Records]

• Poems & Songs
Qing-Yang Xiao, art director (Wu Sheng)
[Ring of Fire Music]

• Pretty. Odd.
Alex Kirzhner & Panic At The Disco, art directors (Panic At The Disco)
[Decaydance/Fueled By Ramen]

• @#%&*! Smilers
Aimee Mann & Gail Marowitz, art directors (Aimee Mann)
[SuperEgo Records]

Field 25 - Album Notes
Category 90 - Best Album Notes

• Art Of Field Recording Volume I: Fifty Years Of Traditional American Music Documented By Art Rosenbaum
Art Rosenbaum, album notes writer (Various Artists)
[Dust-To-Digital]

• Debate '08: Taft And Bryan Campaign On The Edison Phonograph
Patrick Feaster & David Giovannoni, album notes writers (William Jennings Bryan
& William Howard Taft)
[Archeophone Records]

• Kind Of Blue: 50th Anniversary Collector's Edition
Francis Davis, album notes writer (Miles Davis)
[Columbia/Legacy Recordings]

• Rare & Unreleased Recordings From The Golden Reign Of The Queen Of Soul
David Ritz & Jerry Wexler, album notes writers (Aretha Franklin)
[Rhino/Atlantic]


• The Unsung Father Of Country Music: 1925-1934
Henry "Hank" Sapoznik, album notes writer (Ernest V. Stoneman)
[5-String Productions]

Field 26 - Historical
Category 91 - Best Historical Album

• Art Of Field Recording Volume I: Fifty Years Of Traditional American Music Documented By Art Rosenbaum
Steven Lance Ledbetter & Art Rosenbaum, compilation producers; Michael Graves,
mastering engineer (Various Artists)
[Dust-To-Digital]

• Classic Columbia, OKeh And Vocalion Lester Young With Count Basie (1936-1940)
Scott Wenzel, compilation producer; Malcolm Addey, Michael Brooks, Matt
Cavaluzzo, Andreas Meyer & Mark Wilder, mastering engineers (Lester Young With
Count Basie)
[Mosaic Records]

• Debate '08: Taft And Bryan Campaign On The Edison Phonograph
David Giovannoni, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers;
Richard Martin, mastering engineer (William Jennings Bryan & William Howard
Taft)
[Archeophone Records]

• Polk Miller & His Old South Quartette
Ken Flaherty, Jr., compilation producer; Marcos Sueiro Bal, Ken Flaherty, Jr.,
Kurt Nauck & Glenn Sage, mastering engineers (Polk Miller & His Old South
Quartette)
[Tompkins Square]

• To Be Free: The Nina Simone Story
Richard Seidel, compilation producer; Mark G. Wilder, mastering engineer (Nina
Simone)
[RCA/Legacy Recordings]

Field 27 - Production, Non-Classical
Category 92 - Best Engineered Album, Non-Classical
(An Engineer's Award. (Artists names appear in parentheses.))

• Consolers Of The Lonely
Joe Chiccarelli, Vance Powell & Jack White III, engineers (The Raconteurs)
[Third Man/Warner Bros.]

• Just A Little Lovin'
Al Schmitt, engineer (Shelby Lynne)
[Lost Highway Records]

• Lay It Down
Jimmy Douglass, Russell "The Dragon" Elevado & John Smeltz, engineers (Al Green)
[Blue Note]

• Still Unforgettable
Al Schmitt, engineer (Natalie Cole)
[DMI Records]

• We Sing. We Dance. We Steal Things.
Dyre Gormsen & Tony Maserati, engineers (Jason Mraz)
[Atlantic]

Field 27 - Production, Non-Classical
Category 93 - Producer Of The Year, Non-Classical
(A Producer's Award. (Artists names appear in parentheses.))

• Danger Mouse
• Attack & Release (The Black Keys) (A)
• Modern Guilt (Beck) (A)
• The Odd Couple (Gnarls Barkley) (A)

• Nigel Godrich
• In Rainbows (Radiohead) (A)

• Johnny Karkazis (Johnny K)
• Big Bad World (Plain White T's) (A)
• The Illusion Of Progress (Staind) (A)
• Light From Above (Black Tide) (A)
• 3 Doors Down (3 Doors Down) (A)

• Rick Rubin
• Death Magnetic (Metallica) (A)
• Home Before Dark (Neil Diamond) (A)
• Mercy (Dancing For The Death Of An Imaginary Enemy) (Ours) (A)
• Seeing Things (Jakob Dylan) (A)
• Weezer (Red Album) (Weezer) (A)

• will.i.am
• American Boy (Estelle Featuring Kanye West) (T)
• Encanto (Sergio Mendes) (A)
• Funky Bahia (Sergio Mendes Featuring will.i.am & Siedah Garrett) (T)
• In The Ayer (Flo Rida Featuring will.i.am) (T)
• Pick It Up (Fergie) (T)
• Picture Perfect (Chris Brown Featuring will.i.am) (T)
• What's Your Name (Usher Featuring will.i.am) (T)

Field 27 - Production, Non-Classical
Category 94 - Best Remixed Recording, Non-Classical
(A Remixer's Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.)

• Closer (StoneBridge Radio Edit)
StoneBridge, remixer (Ne-Yo)
[Def Jam]

• Electric Feel (Justice Remix)
Justice, remixers (MGMT)
Track from: Oracular Spectacular
[Columbia]

• 4 Minutes (Junkie XL Remix)
Junkie XL, remixer (Madonna Featuring Justin Timberlake)
[Warner Bros.]

• Just Fine (Moto Blanco Remix)
Moto Blanco, remixers (Mary J. Blige)
Track from: Growing Pains
[Geffen]

• The Longest Road (Deadmau5 Remix)
Deadmau5, remixer (Morgan Page Featuring Lissie)
Track from: Elevate
[Nettwerk]

Field 28 - Surround Sound
Category 95 - Best Surround Sound Album
(For vocal or instrumental albums. Albums only.)

• Divertimenti
Morten Lindberg & Hans Peter L'Orange, surround mix engineers; Morten Lindberg,
surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Øyvind Gimse &
TrondheimSolistene)
[2L]

• Mussorgsky: Pictures At An Exhibition; Night On Bald Mountain; Prelude To Khovanshchina
Michael Bishop, surround mix engineer; Michael Bishop, surround mastering
engineer; Robert Woods, surround producer (Paavo Järvi & Cincinnati Symphony
Orchestra)
[Telarc]

• Rheinberger: Sacred Choral Works
John Newton, surround mix engineer; Jonathan Cooper & Mark Donahue, surround
mastering engineers; Blanton Alspaugh, surround producer (Charles Bruffy,
Phoenix Bach Choir & Kansas City Chorale)
[Chandos]

• Ringo 5.1 The Surround Sound Collection
Bruce Sugar, surround mix engineer; Chris Bellman, surround mastering engineer;
Bill Crowley, Ringo Starr & Bruce Sugar, surround producers (Ringo Starr)
[Koch]

• Sensurround + B-Sides
Toru Takayama, surround mix engineer; Ryuichi Tanaka & Yu Yamaguchi, surround
mastering engineers; Keigo Oyamada, surround producer (Cornelius)
[Everloving]

Field 29 - Production, Classical
Category 96 - Best Engineered Album, Classical
(An Engineer's Award. (Artist names appear in parentheses.))

• Berlioz: Symphonie Fantastique
Fred Vogler, engineer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
[Deutsche Grammophon]

• Divertimenti
Morten Lindberg & Hans Peter L'Orange, engineers (Øyvind Gimse &
TrondheimSolistene)
[2L (Lindberg Lyd)]

• Puccini: La Bohème
Michael Bishop, engineer (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)
[Telarc]

• Respighi: Church Windows, Brazilian Impressions, Rossiniana
John Newton, engineer (JoAnn Falletta & Buffalo Philharmonic Orchestra)
[Naxos]

• Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
David Frost, Tom Lazarus & Christopher Willis, engineers (Miguel Harth-Bedoya,
Alan Gilbert, Silk Road Ensemble, Wu Man, Yo-Yo Ma & Chicago Symphony Orchestra)
[CSO Resound]

Field 29 - Production, Classical
Category 97 - Producer Of The Year, Classical
(A Producer's Award. (Artist names appear in parentheses.))

• David Frost
• Berlioz: Symphonie Fantastique (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
• Right Through The Bone - Julius Röntgen Chamber Music (ARC Ensemble)
• Schubert: Sonata In D Maj.; Liszt: Don Juan Fantasy (Min Kwon)
• Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago (Miguel
Harth-Bedoya, Alan Gilbert, Yo-Yo Ma, Silk Road Ensemble, Wu Man & Chicago
Symphony Orchestra)

• David Groves
• Baroque (Gabriela Montero)
• Beethoven: Piano Sonatas (Jonathan Biss)
• Polish Spirit (Nigel Kennedy & Jacek Kaspszyk)
• Respighi: Roman Trilogy, Il Tramonto (Antonio Pappano)
• Shostakovich: Piano Concerto No. 1 (Martha Argerich)

• Judith Sherman
• Carter, Elliott: String Quartets Nos. 1 And 5 (Pacifica Quartet)
• Piano Music Of Salonen, Stucky And Lutoslawski (Gloria Cheng)
• Reich: Daniel Variations (Grant Gershon, Alan Pierson, Los Angeles Master
Chorale & London Sinfonietta)
• Riley, Terry: The Cusp Of Magic (Kronos Quartet & Wu Man)
• String Poetic (Jennifer Koh & Reiko Uchida)

• Robert Woods
• Mussorgsky: Pictures At An Exhibition, Night On Bald Mountain, Prelude To
Khovanshchina (Paavo Järvi & Cincinnati Symphony Orchestra)
• Prokofiev: Symphony No. 5, Lieutenant Kijé Suite (Paavo Järvi & Cincinnati
Symphony Orchestra)
• Puccini: La Bohème (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)
• Ravel: Boléro (Erich Kunzel & Cincinnati Pops Orchestra)
• Revolutionary (Cameron Carpenter)

• Robina G. Young
• Beethoven: String Quartets Op. 18, Nos 1-6 (Tokyo String Quartet)
• Beethoven: Symphony No. 3 'Eroica' (Andrew Manze & Helsingborg Symphony
Orchestra)
• Birds On Fire (Fretwork)
• Heavenly Harmonies (Stile Antico)
• Scattered Rhymes (Paul Hillier, Orlando Consort & The Estonian Philharmonic
Chamber Choir)

Field 30 - Classical
Category 98 - Best Classical Album
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) if other than the Artist.)

• Maria
Cecilia Bartoli; Christopher Raeburn, producer; Wolf-Dieter Karwatky & Philip
Siney, engineers/mixers (Adam Fischer; Orchestra La Scintilla)
[Decca Records]

• O'Regan, Tarik: Threshold Of Night
Craig Hella Johnson, conductor; Blanton Alspaugh, producer; John Newton,
engineer/mixer; Mark Donahue, mastering engineer (Company Of Strings; Company
Of Voices & Conspirare)
[Harmonia Mundi]

• Schoenberg/Sibelius: Violin Concertos
Esa-Pekka Salonen, conductor; Hilary Hahn; Sid McLauchlan & Arend Prohmann,
producers; Stephan Flock, engineer/mixer (Swedish Radio Symphony Orchestra)
[Deutsche Grammophon]

• Spotless Rose: Hymns To The Virgin Mary
Charles Bruffy, conductor; Phoenix Chorale; Blanton Alspaugh, producer; John
Newton, engineer/mixer; Jonathan Cooper, mastering engineer
[Chandos]

• Weill: Rise And Fall Of The City Of Mahagonny
James Conlon, conductor; Anthony Dean Griffey, Patti LuPone & Audra McDonald;
Fred Vogler, producer (Donnie Ray Albert, John Easterlin, Steven Humes, Mel
Ulrich & Robert Wörle; Los Angeles Opera Chorus; Los Angeles Opera Orchestra)
[EuroArts]

Field 30 - Classical
Category 99 - Best Orchestral Performance
(Award to the Conductor and to the Orchestra.)

• D'Indy: Orchestral Works, Vol. 1
Rumon Gamba, conductor (Iceland Symphony Orchestra)
[Chandos]

• Glazunov: Symphony No. 6, La Mer, Introduction And Dance From Salome
José Serebrier, conductor (Royal Scottish National Orchestra)
[Warner Classics & Jazz]

• Prokofiev: Scythian Suite, Op. 20
Alan Gilbert, conductor (Chicago Symphony Orchestra)
Track from: Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
[CSO Resound]

• Shostakovich: Symphony No. 4
Bernard Haitink, conductor (Chicago Symphony Orchestra)
[CSO Resound]

• Walden, Chris: Symphony No. 1, The Four Elements
Chris Walden, conductor (Hollywood Studio Symphony Orchestra)
[Origin Classical]

Field 30 - Classical
Category 100 - Best Opera Recording
(Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.)

• Dun, Tan: The First Emperor
Tan Dun, conductor; Michelle DeYoung, Plácido Domingo, Elizabeth Futral, Paul
Groves, Wu Hsing-Kuo & Hao Jiang Tian; Jay David Saks, producer (The
Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
[EMI Classics]

• Lully: Psyché
Paul O´Dette & Stephen Stubbs, conductors; Colin Balzer, Karina Gauvin, Carolyn
Sampson & Aaron Sheehan; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music
Festival Orchestra; Boston Early Music Festival Chorus)
[CPO]

• Monteverdi: L'Orfeo
Rinaldo Alessandrini, conductor; Sara Mingardo, Monica Piccinini, Anna Simboli &
Furio Zanasi; Jean-Pierre Loisil, producer (Concerto Italiano)
[Naive Classique]

• Tchaikovsky: Eugene Onegin
Valery Gergiev, conductor; Renée Fleming, Dmitri Hvorostovsky & Ramón Vargas;
Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan
Opera Chorus)
[Decca]


• Weill: Rise And Fall Of The City Of Mahagonny
James Conlon, conductor; Anthony Dean Griffey, Patti LuPone & Audra McDonald;
Fred Vogler, producer (Donnie Ray Albert, John Easterlin, Steven Humes, Mel
Ulrich & Robert Wörle; Los Angeles Opera Orchestra; Los Angeles Opera Chorus)
[EuroArts]

Field 30 - Classical
Category 101 - Best Choral Performance
(Award to the Choral Conductor, and to the Orchestra Conductor if an Orchestra is on the recording, and to the Choral Director or Chorus Master if applicable.)

• O'Regan, Tarik: Threshold Of Night
Craig Hella Johnson, conductor (Company Of Strings; Company Of Voices &
Conspirare)
[Harmonia Mundi]

• Rheinberger: Sacred Choral Works
Charles Bruffy, conductor (Kansas City Chorale & Phoenix Bach Choir)
[Chandos]

• Symphony Of Psalms
Sir Simon Rattle, conductor; Simon Halsey, chorus master (Berliner
Philharmoniker; Rundfunkchor Berlin)
Track from: Stravinsky: Symphonies
[EMI Classics]

• Szymanowski, Karol: Stabat Mater
Antoni Wit, conductor; Henryk Wojnarowski, chorus master (Jaroslaw Brek, Iwona
Hossa & Ewa Marciniec; Warsaw Philharmonic Orchestra; Warsaw Philharmonic Choir)
[Naxos]

• Tippett: A Child Of Our Time
Colin Davis, conductor; Joseph Cullen, chorus master (Steve Davislim, Mihoko
Fujimura, Matthew Rose & Indra Thomas; London Symphony Orchestra; London
Symphony Chorus)
[LSO Live]

Field 30 - Classical
Category 102 - Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)
(Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor.)

• Bloch/Lees:Violin Concertos
John McLaughlin Williams, conductor; Elmar Oliveira (National Symphony Orchestra
Of Ukraine)
[Artek]

• Harrison: Pipa Concerto
Miguel Harth-Bedoya, conductor; Wu Man (Chicago Symphony Orchestra)
Track from: Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
[CSO Resound]

• Mozart: Piano Concertos 17 & 20
Leif Ove Andsnes (Norwegian Chamber Orchestra)
[EMI Classics]

• Saint-Saëns: Piano Concertos 2 & 5
Charles Dutoit, conductor; Jean-Yves Thibaudet (L'Orchestre De La Suisse
Romande)
[Decca Records]

• Schoenberg/Sibelius: Violin Concertos
Esa-Pekka Salonen, conductor; Hilary Hahn (Swedish Radio Symphony Orchestra)
[Deutsche Grammophon]

Field 30 - Classical
Category 103 - Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra)
(Award to the Instrumental Soloist.)

• In A State Of Jazz
Marc-André Hamelin
[Hyperion]

• Piano Music Of Salonen, Stucky, And Lutoslawski
Gloria Cheng
[Telarc]

• Red Cliff Capriccio
Wei Li
[First Impression Music]

• Revolutionary
Cameron Carpenter
[Telarc]

• Strange Toys
Joan Jeanrenaud
[Talking House Records]

Field 30 - Classical
Category 104 - Best Chamber Music Performance
(Award to the Artists.)

• Brahms: String Quartet Op. 51, No. 2, Piano Quintet Op. 34
Stephen Hough; Takács Quartet
[Hyperion]

• Carter, Elliott: String Quartets Nos. 1 And 5
Pacifica Quartet
[Naxos]

• Folk Songs
Trio Mediaeval
[ECM New Series]

• Right Through The Bone - Julius Röntgen Chamber Music
ARC Ensemble
[RCA Red Seal]

• String Poetic
Jennifer Koh & Reiko Uchida
[Cedille Records]

Field 30 - Classical
Category 105 - Best Small Ensemble Performance
(Award to the Ensemble (and to the Conductor.))

• Divertimenti
Øyvind Gimse, conductor; TrondheimSolistene
[2L (Lindberg Lyd)]

• Dun: Pipa Concerto; Hayashi: Viola Concerto; Takemitsu: Nostalgia
Roman Balashov, conductor; Yuri Bashmet; Moscow Soloists (Wu Man)
[Onyx Classics]

• Im Wunderschoenen Monat Mai
Reinbert De Leeuw, conductor; Barbara Sukowa; Schoenberg Ensemble
[Winter & Winter]

• Monk: Impermanence
Meredith Monk & Vocal Ensemble
[ECM New Series]

• Spotless Rose: Hymns To The Virgin Mary
Charles Bruffy, conductor; Phoenix Chorale
[Chandos]

Field 30 - Classical
Category 106 - Best Classical Vocal Performance
(Award to the Vocal Soloist(s).)

• Corigliano: Mr. Tambourine Man: Seven Poems Of Bob Dylan
Hila Plitmann (JoAnn Falletta; Buffalo Philharmonic Orchestra)
[Naxos]

• Fussell, Charles: Wilde
Sanford Sylvan (Gil Rose; Boston Modern Orchestra Project)
[BMOP/sound]

• Gomidas Songs
Isabel Bayrakdarian (Eduard Topchjan; Serouj Kradjian; Chamber Players Of The
Armenian Philharmonic Orchestra)
[Nonesuch Records]

• Maria
Cecilia Bartoli (Adam Fischer; Orchestra La Scintilla)
[Decca Records]

• Terezín: Theresienstadt
Anne Sofie Von Otter (Christian Gerhaher & Daniel Hope; Bengt Forsberg & Gerold
Huber)
[Deutsche Grammophon]

Field 30 - Classical
Category 107 - Best Classical Contemporary Composition
(A Composer's Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.)

• Dalbavie: Concerto Pour Flûte
Marc-André Dalbavie (Peter Eötvös)
Track from: Dalbavie/Jarrell/Pintscher: Flute Concertos
[EMI Classics]

• Gandolfi: The Garden Of Cosmic Speculation
Michael Gandolfi (Robert Spano)
[Telarc]

• Mr. Tambourine Man: Seven Poems Of Bob Dylan
John Corigliano (JoAnn Falletta)
Track from: Corigliano: Mr. Tambourine Man: Seven Poems Of Bob Dylan
[Naxos]


• Violin Concerto No. 2
George Tsontakis (Douglas Boyd)
Track from: Tsontakis: Violin Concerto No. 2, Clair De Lune
[Koch Int'l Clasiscs]

• Walden, Chris: Symphony No. 1, The Four Elements
Chris Walden (Chris Walden)
[Origin Classical]

Field 30 - Classical
Category 108 - Best Classical Crossover Album
(Award to the Artist(s) and/or to the Conductor.)

• Baroque
Gabriela Montero
[EMI Classics]

• Indigo Road
Ronn McFarlane
[Dorian Sono Luminus]

• Olde School
East Village Opera Company
[Decca Records]

• The Othello Syndrome
Uri Caine Ensemble
[Winter & Winter]

• Simple Gifts
The King's Singers
[Signum Records]

Field 31 - Music Video
Category 109 - Best Short Form Music Video
(For an individual track or single promotional clip. Award to the Artist and to the Video Director/Producer.)

• Honey
Erykah Badu
Erykah Badu & Mr. Roboto, video directors; Megan Gutman, video producer
[Universal Motown]

• Who's Gonna Save My Soul
Gnarls Barkley
Christopher Milk, video director; Anne Johnson, video producer
[Downtown/Atlantic]

• Another Way To Die
Alicia Keys & Jack White
PR Brown & MK12, video directors; Mick Ebeling, Sheira Rees-Davies & Jane
Tredget, video producers
[J Records]

• House Of Cards
Radiohead
James Frost, video director; Dawn Fanning, video producer
[TBD Records]

• Pork And Beans
Weezer
Mathew Cullen, video director; Bernard Rahill, video producer
[DGC/Interscope]

Field 31 - Music Video
Category 110 - Best Long Form Music Video
(For video album packages consisting of more than one song or track. Award to the Artist and to the Video Director/Producer of at least 51% of the total playing time.)

• Where The Light Is - Live In Los Angeles
John Mayer
Danny Clinch, video director; Lindha Narvaez, video producer
[Columbia]

• Runnin' Down A Dream
Tom Petty & The Heartbreakers
Peter Bogdanovich, video director; Skot Bright, video producer
[Warner Bros.]

• Good Girl Gone Bad Live
Rihanna
Paul Caslin, video director; John Paveley, Ruth Paveley & Rupert Style, video
producers
[Def Jam/SRP Records/Mercury Music Group/Universal Music]

• Respect Yourself - The Stax Records Story
(Various Artists)
Robert Gordon & Morgan Neville, video directors; Mark Crosby, Robert Gordon &
Morgan Neville, video producers
[Stax/Tremolo Productions/Concord Music Group]

• Amazing Journey: The Story Of The Who
The Who
Paul Crowder & Murray Lerner, video directors; Murray Lerner, Robert Rosenberg &
Nigel Sinclair, video producers
[Universal Home Entertainment]

0 TrackBacks

Listed below are links to blogs that reference this entry: Complete list of Grammy nominees.

TrackBack URL for this entry: http://blogs.suntimes.com/cgi-bin/mt-tb.cgi/17638

1 Comments

Category 59 - Best Latin Rock or Alternative

Are you kidding me? no doubt it will be 'Locos por Juana' they rock big time and what a show they put out. Thats the Miami sound

Leave a comment


Type the characters you see in the picture above.